Otyłość- orzech włoski sposobem na regulację ośrodka głodu i sytości

Orzech włoski
2 min aby przeczytać artykuł

Na stronie Diabetes, Obesity and Metabolism ukazał się artykuł, gdzie naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) przedstawili, w jaki sposób spożycie orzechów włoskich wpływa na regulację ośrodka głodu i sytości. Było to możliwe dzięki obrazowi z rezonansu magnetycznego.

Badanie

W badaniu pokazującym wpływ orzechów włoskich na ośrodek głodu i sytości wzięło udział 10 ochotników z otyłością. Zamieszkali oni w Centrum Badań (BIDMC). W ten sposób było lekarzom łatwiej kontrolować to, co jedzą pacjenci w ciągu dnia.

Przeprowadzono dwie pięciodniowe sesje. Pacjenci losowo dostali koktajl zawierający 48gram orzechów włoskich albo koktajl placebo przypominający w smaku orzechy włoskie. Badanie przeprowadzono z użyciem podwójnie ślepej próby.

Wykorzystanie MRI

W badaniu pacjentom były pokazywane różnego rodzaju obrazy. Część dotyczyła potraw, które pacjenci chętnie by zjedli, następnie rzeczy neutralne jak na przykład kwiaty, a na koniec takie najmniej atrakcyjne jak warzywa. Dzięki wykorzystaniu rezonansu magnetycznego, sprawdzono, jak zachowuje się ich mózg, w reakcji na konkretne obrazy.

Podczas badania z użyciem orzechów włoskich pacjenci mówili, że są bardziej lub mniej najedzeni. Uczucie sytości zależało od spożycia koktajlu z orzechami bądź koktajlu placebo. To, jak się czuli po koktajlach, miało potwierdzenie w wynikach rezonansu magnetycznego. W prawej wyspie kresomózgowia zapalała się odpowiednia część w zależności od uczucia najedzenia.

Dalsze testy

Mając opracowane narzędzie pomiaru, lekarze będą mogli dostosowywać dawkę orzechów, sprawdzając aktywność mózgu. Następnie będzie można wykorzystać to badanie, aby sprawdzić jak inne pokarmy czy naturalnie występujące hormony wpływają na kontrolę apetytu. Może to być przełom w leczeniu otyłości, a także w poszukiwaniu nowych leków ułatwiających utrzymanie wagi.

źródło:

www.bidmc.org

ilustracja:

pixabay.com