Zielona herbata – źródło antyoksydantów

zielona herbata
3 min aby przeczytać artykuł

Zielona herbata to ta sama roślina (Camellia sinensis), z której produkuje się bardziej popularną w Europie herbatę czarną. Do obu herbat wykorzystuje się najczęściej górne, młode listki krzewu. Herbata zielona nie jest poddawana procesom fermentacji, stąd też jej bladozielony kolor i zupełnie inny smak, aniżeli herbaty czarnej. Dzięki minimalnemu przetworzeniu zawiera także znacząco więcej wartości zdrowotnych.

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Zielona herbata to przede wszystkim źródło bardzo silnych związków o działaniu antyoksydacyjnym. W praktyce oznacza to, że związki te neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do przyśpieszonych procesów starzenia się, a także niebezpiecznego – nowotworzenia.

Związkami o właściwościach przeciwutleniających charakterystycznymi dla zielonej herbaty są przede wszystkim: epikatechina (EC), epigallokatechina (EGC), galusan epikatechiny (ECG) i galusan epigallokatechiny (EGCG). Badania dowodzą, że EGCG może być nawet 25 silniejszym antyoksydantem niż witamina E i aż 100 razy niż popularna witamina C. 

Warto także wspomnieć, że dostarczenie ww. katechin wpływa korzystnie na witaminę E i karotenoidy dostarczane wraz z innymi produktami. Dzięki takiej kombinacji związków przeciwutleniających obserwuje się korzystny – ochronny wpływ na układ krążenia. Związki te bowiem hamują utlenianie blaszki miażdżycowej, a nawet mogą zmniejszać stężenie cholesterolu we krwi.

Zielona herbata ma także właściwości przeciwzapalne, wpływa korzystnie na mikrobiotę jelitową, gdyż ogranicza wzrost bakterii patogennych.

Czy zielona herbata pobudza? 

Zielona herbata zawiera także kofeinę (parzona 5 minut zawiera ok. 30 mg/porcję – dla porównania filiżanka kawy może zawierać 30-200 mg kofeiny), dlatego dla osób wrażliwych na jej działanie może działać pobudzająco i nie zaleca się jej spożywać w godzinach wieczornych.

Minusy zielonej herbaty

Warto także nadmienić, że kobiety w ciąży powinny kontrolować podaż kofeiny wraz z napojami tak, aby nie przekroczyć 100 mg/dzień.

Zielona herbata dzięki olbrzymiej dawce cennych dla zdrowia polifenoli może także hamować przyswajanie żelaza. Dlatego też osoby o skłonnościach do anemii, a także kobiety w czasie ciąży czy w trakcie/po obfitych menstruacjach powinny szczególnie uważnie obserwować wpływ spożycia naparów na stężenie ferrytyny we krwi.

Czy zielona herbata odchudza? 

W ostatnim czasie pojawiają się doniesienia, że zielona herbata może odchudzać. Fakt jest jednak taki, że bez zdrowej diety o umiarkowanym deficycie energetycznym i dobrej aktywności fizycznej nie ma szans uzyskać trwałego efektu redukcji masy ciała. Zielona herbata może być jednak elementem wpierającym i na pewno warto wykorzystywać jej zdrowotne właściwości.

Poniżej znajdziecie również artykuł do badania z 2016r. dotyczącego wpływu zielonej herbaty na ludzki organizm w kontekście tętniaka aorty brzusznej.

zdjęcie:

Iwona

Ostatnie wpisy: