5 sposobów na wiecznie młody mózg

młody umysł_3
4 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z Massachusetts General Hospital przeprowadzili badanie sprawdzające, jak zachowuje się mózg osób po 60 roku życia. Otrzymane dane dotyczące części z tych osób były bardzo zaskakujące i dające nadzieję, że istnieje sposób na zachowanie wiecznie młodego umysłu.

Badanie sprawdzające wiek mózgu

W badaniu wzięły udział dwie grupy osób: 41 uczestników w wieku od 18 do 35 i 40 uczestników w wieku od 60 do 80 roku życia. Przeprowadzono testy pamięci, które polegały na zapamiętaniu ciagu słów i powtórzeniu ich po 20 minutach. Okazało się, że w grupie starszych osób, 17 z nich można było zaliczyć do grupy nazwanej tutaj „superagers”. Byli w stanie powtórzyć po 14,15 czy 16 słów tak jak osoby z młodszej grupy. Reszta osób pomiędzy 60 a 80 rokiem życia była w stanie zapamiętać średnio 8 słów.

5 sposobów na wiecznie młody mózg

Według doktora Dickersona przeprowadzającego to badanie, istnieje wiele czynników sprawiających, że wiek mózgu tych 17 superagers zatrzymał się na poziomie 20-30 latków. Zapewne po części przyczyniła się do tego genetyka, jednak jest przekonany, że 5 czynników miało w tym duży udział.

Ćwiczenia 

W jednym z przeprowadzonych badań na grupie osób, która prowadziła raczej mało aktywny tryb życia, zaczęła ćwiczyć. Badanie trwało pół roku. Druga grupa przez te pół roku pozostała w swoim dawnym, nieaktywnym trybie życia. Okazało się, iż u osób z pierwszej (ćwiczącej) grupy zaobserwowano, iż obszar w mózgu odpowiedzialny za pamięć zwiększył się o 2%, natomiast u osób z drugiej grupy zmniejszył się o 1%. Zaleceniem tego lekarza jest, aby tygodniowo ćwiczyć przez 150 minut w umiarkowany sposób. Oczywiście wcześniej dobrze jest się skonsultować z własnym lekarzem.

Aktywność społeczna

Należy uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach społecznych, można pracować jako wolontariusz, nie należy się izolować od ludzi. Badania pokazują, iż dzięki temu nie następuje spadek funkcji poznawczych.

Zdrowa dieta 

Aby zachować młody mózg, należy dostarczać organizmowi zdrowe pożywienie. Należy zrezygnować z żywności przetworzonej, cukru, czy niezdrowych tłuszczów na rzecz warzyw, owoców, chudego mięsa, ryb czy roślin strączkowych.

Zaangażowanie intelektualne

W wyniku badań przedstawiono, iż osoby które angażowały cały czas swój mózg do pracy, wyszły lepiej na testach pamięci. Dlatego dobrze jest uczyć się np. grać na instrumencie, malować, czy chociażby przeglądać internet.

Medytacja

Techniki relaksacyjne są w stanie zminimalizować stres, który może wpływać na uszkodzenia mózgu. Zaleca się 20 minut dziennego wyciszenia w postaci jogi, medytacji lub innej aktywności relaksacyjnej.

3 kluczowe regiony w mózgu

Każdemu z uczestników zrobiono skan mózgu, aby sprawdzić, czy wykazuje on oznaki atrofii, w miejscach odpowiedzialnych za pamięć. Badania pokazały, iż istnieje silna korelacja pomiędzy jakością pamięci a zanikiem w 3 regionach mózgu. Superagers zachowali młodzieńczy umysł w takich regionach jak:

  1. Hipokamp odpowiedzialny za naukę i pamięć, a także zewnętrzna część warstwy mózgu odpowiedzialna za myślenie.
  2. Sieć informacyjna, czyli regiony odpowiedzialne za motywację, skupienie uwagi, a także zadania wykonawcze.
  3. Część odpowiedzialna za efektywne komunikowanie się różnych sieci mózgowych.

Naukowcy stwierdzili, iż to badanie pokazuje, że kurczenie się mózgu, czy utrata pamięci w późniejszym wieku, nie są czymś nieuchronnym, jak kiedyś twierdzono. Te 17 osób jest żywym przykładem, iż można zachować wiecznie młody umysł.

źródło:

www.massgeneral.org

ilustracja:

pixabay.com