Refluks krtaniowo-gardłowy – dieta roślinna może zastąpić leki

refluks krtaniowo-gardłowy
3 min aby przeczytać artykuł

Opublikowane w JAMA Otolaryngology Head Neck Surgery badania dotyczące leczenia refluksu krtaniowo-gardłowego pokazały, iż dieta roślina w stylu śródziemnomorskim ma równie dobre działanie, jak inhibitory pompy protonowej.

Refluks krtaniowo-gardłowy (LPR – laryngopharyngeal reflux disease)

Refluks polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku w skutek wyższego ciśnienia w żołądku, niż jest w dolnym zwieraczu przełyku. Przyczynę często upatruje się w złej diecie, stylu życia, ale także niektóre leki mogą zmniejszać napięcie dolnego zwieracza przełyku.

Refluks krtaniowo-gardłowy różni się tym od żołądkowo-przełykowego (GERD), iż cofająca się do górnych dróg oddechowych treść żołądkowa uszkadza błonę śluzową, ale nie przełyk. Objawami tego rodzaju refluksu są najczęściej chrypka, długi czas „rozgrzewania się” głosu po porannej pobudce, uczucie guli w gardle, czy też kaszel po każdym posiłku. Inne objawy to między innymi ból gardła, nieprzyjemny zapach z ust czy katar spływający po tylnej ścianie gardła.

Istnieje również teoria, iż refluks może być pierwszym objawem nietolerancji pokarmowej.

Inhibitory pompy protonowej (IPP)

Są to leki stosowane w przypadku chorób górnych dróg oddechowych takich jak refluks. Mają za zadanie zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego poprzez transport jonów wodorowych hamujących wydzielanie, z komórek żołądka,  kwasu solnego. Efektem jest zwiększone PH w żołądku.

Niestety zwiększone PH może oznaczać, iż więcej patogenów przedostaje się dalej do organizmu, gdzie normalnie byłyby zlikwidowane przez silnie kwaśne środowisko.

Przeczytaj także o klasycznej diecie przy refluksie: dietetyk.guru/dieta-przy-refluksie

Dieta roślina o charakterze śródziemnomorskim

Autor badania Craig H. Zalvan, który był jednocześnie dużym zwolennikiem inhibitorów pompy protonowej, zaczął się zastanawiać nad alternatywnymi sposobami leczenia refluksu. Główną przyczyną było coraz więcej doniesień dotyczących długotrwałego stosowania tychże leków. Jak się okazało, mogą one w zwiększać ryzyko udaru, zawału serca, demencji, czy też uszkodzenia nerek.

Przeglądając badania dotyczące diet roślinnych stosowanych u pacjentów z różnymi innymi schorzeniami, postanowił opracować taką, która wyleczy jego pacjentów. Okazało się, iż dieta w stylu śródziemnomorskim, czyli z dużą ilością warzyw, owoców, orzechów oraz pełnoziarnistych produktów natomiast ze znikomą ilością produktów odzwierzęcych, wołowiny, drobiu, wieprzowiny, czy jajek, natomiast z użyciem wody alkalicznej, przyniosła rewelacyjne efekty.

62,6% osób na tej diecie stwierdziło sześciopunktowe zmniejszenie wskaźnika objawów refluksu,  w porównaniu z 54,1 % osób przyjmujących IPP.

Badanie skupiało się głównie na chorych z refluksem krtaniowo-gardłowym, jednakże te same zalecenia dietetyczne można zastosować u chorych na refluks żołądkowo-przełykowy.

Pacjentów nadal dotyczyły standardowe zalecenia dietetyczne przy postępowaniu z refluksem, jak ograniczenie do minimum kawy, herbaty, czekolady, napojów gazowanych, tłustych i smażonych potraw, pikantnych potraw, tłustych potraw czy alkoholu.

O innych dietach możesz przeczytać tutaj : dietetyk.guru/category/dieta

źródło:

www.northwell.edu

ilustracja:

pixabay.com