Katar sienny- probiotyki lekarstwem na alergię sezonową

katar sienny
2 min aby przeczytać artykuł

Na łamach American Journal of Clinical Nutrition opublikowano badania dotyczące łagodzenia objawów alergii sezonowej.

Probiotyki-właściwa kombinacja

Jak wiadomo, probiotyki czyli „dobre bakterie”, korzystnie wpływają na układ pokarmowy oraz odpornościowy. Dzieje się tak dzięki wzrostowi limfocytów T w organizmie człowieka.

Jak pokazują naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie, nie każda kombinacja szczepów bakterii działa na osoby dotknięte alergią. Połączenie lactobacilli i bifidobacteria w postaci probiotyku Kyo-Dophilus zadziałało.

Badanie

W badaniu wzięło udział 173 zdrowych, dorosłych pacjentów którzy skarżyli się na alergię sezonową, jaką jest katar sienny. Eksperyment trwał 8 tygodni. Część pacjentów otrzymała odpowiednią kombinację szczepów bakterii probiotycznych, pozostała część spożywała placebo. Podczas całego eksperymentu, osoby codziennie wypełniały ankietę internetową, gdzie przekazywały uwagi dotyczące symptomów alergii.

Przebadano również pobrane od pacjentów próbki kału. Jak wiadomo, probiotyki zmieniają florę bakteryjną na bardziej korzystną dla organizmu. Badania jasno pokazały, którzy pacjenci zażywali probiotyki.

Probiotyki alternatywą dla lekarstw na alergię?

Okazało się, że osoby mające łagodne objawy alergii sezonowej, jakim jest katar sienny, odczuły poprawę. Nie był on już tak kłopotliwy podczas codziennych czynności.

W momencie, kiedy katar sienny potrafi zaburzać sen, czy zmniejszać efektywność pracy osób cierpiących na alergię sezonową, a standardowe lekarstwa mają szereg efektów ubocznych, probiotyki wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Badanie niestety nie dotyczyło osób, które cierpią na ostre przypadki alergii.

Źródło:

http://news.ufl.edu

Ilustracja:

pixabay.com