Pomidor – źródło likopenu

pomidor
3 min aby przeczytać artykuł

Pomidor – a właściwie pomidor zwyczajny – jeden z przedstawicieli warzyw psiankowatych (obok bakłażana, ziemniaków czy papryki). Jest to bardzo popularne warzywo na całym świecie. Znane jest ze swoich właściwości prozdrowotnych, a także z walorów smakowych. Być może dlatego jest jednym z podstawowych warzyw w kuchni śródziemnomorskiej, ale także ważnym składnikiem wielu narodowych dań z różnych zakątków świata.

Wartości odżywcze pomidora

Na początek warto wspomnieć o tym, że pomidor to warzywo, które dostarcza bardzo niewiele energii. Dzięki temu jest idealny w dietach redukcyjnych, a także wszędzie tam, gdzie zależy nam na tzw. niskiej gęstości odżywczej. 100g, a więc jedna średnia sztuka to jedynie 18 kcal, a więc naprawdę bardzo niewiele. 

W pomidorze znajdziemy także bardzo dużą dawkę potasu, który działa bardzo korzystnie na pracę serca (przeciwstawnie do spożywanego w nadmiarze szkodliwego sodu), dlatego są polecane w szczególności osobom z nadciśnienie tętniczym. Potas działa też – wraz z magnezem – korzystnie na pracę mięśni. Dlatego włączajmy pomidorowe dania do diety osób aktywnych fizycznie.

Witaminy, w które obfituje pomidor to witamina C, E, a także prowitamina A tzw. beta-karoten. 

Wizytówką pomidora jest likopen

Likopen to związek charakterystyczny dla pomidora. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz, który idealnie działa w obecności odrobiny zdrowego tłuszczu. Dlatego też dania z pomidorami warto łączyć np. z oliwą, olejem rzepakowym czy nawet w ducie z klasyczną mozzarellą tworząc legendarną caprese. 

No co uważać?

Warto wiedzieć, że likopen działa skuteczniej w przypadku, gdy się go podgrzeje. Dania na bazie sosów pomidorowych czy z dodatkiem koncentratu pomidorowego są bardzo dobrym źródłem właśnie dobrze przyswajalnego likopenu i powinny pojawiać się w naszym jadłospisie jak najczęściej. 

Niedojrzały pomidor zawiera sporą ilość szkodliwej dla człowieka solaniny. Dlatego też lekko zazielenione owoce należy odstawić, aby jeszcze dojrzały. Również część pomidora, z której wyrasta łodyżka może mieć większą ilość solaniny. Dlatego też dobrą praktyką jest jej wycinanie. 

Skórka pomidora znana jest z tego, że potrafi się przykleić do ścianki żołądka powodując sporo cierpienia. Dlatego też osoby z delikatnych przewodach pokarmowych np. małe dzieci, osoby w trakcie długotrwałego leczenia, a także osoby starsze powinny ją zdejmować. 

Pomidor potrafi też dość często wywołać alergię, dlatego też alergicy powinny szczególnie bacznie obserwować swoje ciało po spożyciu – szczególnie większych ilości – pomidorów.  

zdjęcie:

Iwona