Wysokotłuszczowa dieta w ciąży przyczyną depresji u dzieci

wysokotłuszczowa dieta
2 min aby przeczytać artykuł

Pierwszy raz w badaniach pokazano zależność pomiędzy wysokotłuszczową dietą, a zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego dzieci. Wcześniejsze badania wskazywały na taką korelację pomiędzy otyłością matek, a zdrowiem psychicznym dzieci. Testy przeprowadzono w Oregon National Primate Research Center w Oregon Health and Science University.

Badanie

Na łamach czasopisma Frontiers in Endocrinology opublikowano najnowsze badanie, wskazujące na zależność pomiędzy niepokojem i depresją u dzieci, a spożywaną wysokotłuszczową dietą kobiet w ciąży, która jest standardem w krajach wysokorozwiniętych.

W badaniu wzięło udział 65 makaków japońskich. Podzielono je na dwie grupy. Jedna w trakcie ciąży otrzymała dietę wysokotłuszczową, druga kontrolowaną.  Następnie zbadano 135 potomków męskich i żeńskich. Te, urodzone z matek jedzących dietę wysokotłuszczową, wykazywały większy niepokój niż te od matek z dietą kontrolowaną. Zaobserwowano również, iż dieta bogata w tłuszcze zaburzała rozwój neuronów zawierających serotoninę, tak ważną w rozwoju mózgu.

Dalsze postępowanie

Jak mówią badacze dr Sullivan oraz dr Thompson, nie chodzi o to, aby obwiniać matki. Chcą tymi badanami zwrócić uwagę opinii publicznej, że dieta kobiet w ciąży jest równie ważna, jak predyspozycje genetyczne i może  dawać efekty transgeneracyjne.

źródło:

news.ohsu.edu

ilustracja:

pixabay.com