Dieta SIRTfood
Dieta Sirtfood to sposób żywienia i odchudzania, o którym zrobiło się głośno pod wpływem spektakularnego schudnięcia Adele, popularnej brytyjskiej artystki.
Na czym polega diet SIRTfood
Dieta SIRT food, opracowana przez Aidan Goggins oraz Glen Matten, swoje założenia opiera na dwóch filarach – z jednej strony zastosowania restrykcji kalorycznych z drugiej na dołożeniu do diety produktów bogatych w polifenole – związki o działaniu antyoksydacyjnym.
Udowodniono w badaniach skuteczność deficytu kalorycznego na aktywację w naszym organizmie specyficznych białek, potocznie znanych jako sirtuiny (stąd nazwa diety). Owe białka wykazują szerokie spektrum działania: zatrzymywanie procesów starzenia, przeciwdziałanie procesom nowotworowym, przeciwdziałanie zmianom miażdżycowym, jak również regulację procesów energetycznych, zmierzających do lepszego spalania tkanki tłuszczowej.
Dodatkowym „dopalaczem” w aktywacji sirtuin mogą być również polifenole zawarte w niektórych roślinach, takie jak resweratrol, w czerwonym winie, czy kurkumina w kurkumie, lub kwercytyna i kamferol w jarmużu.
W diecie możemy wyróżnić trzy etapy:
- Etap pierwszy, trwający tydzień. Przez pierwsze 3 dni powinno spożywać się dietę zbilansowaną na ok. 1000 kalorii. W tym czasie powinno się sięgać głównie po zielone koktajle i jedno danie, które będzie bogate w polifenole. Przez kolejne 4 dni powinno stosować się dietę ok. 1500 kalorii, wciąż wybierając dania i koktajle bogate w polifenole.
- Etap drugi, trwa 14 dni. W tym czasie autorzy sugerują, aby stosować nadal deficyt kaloryczny, który będzie powodował dalszy, powolny spadek masy ciała. W przypadku kobiet, w średnim wieku o średnim wzroście, niezbyt dużej aktywności fizycznej, możemy sobie wyobrazić, że będzie to dieta ok. 1500 kcal. Nadal należy pamiętać o produktach bogatych w polifenole.
- Etap trzeci, nie ma ograniczeń czasowych – jest to sposób żywienia, zakładający odpowiedni dobór produktów, bogatych w cenne antyoksydanty. Ważne jest również założenie, aby się nie przejadać i od stołu wstawać lekko niedojedzonym.
Autorzy dodają, iż fazę pierwszą i drugą można powtarzać, kiedy tylko chcemy, aby znów zainicjować proces chudnięcia.
Efekt jaki można na niej osiągnąć?
Jest to dieta zakładająca deficyt kaloryczny, w pierwszym tygodniu – bardzo duży. Stąd spadek masy ciała w pierwszym tygodniu może być dość znaczący. Autorzy obiecują 3kg w tydzień. Nie oznacza to jednak, że każdy zgubi tylko i wyłącznie 100% tkanki tłuszczowej.
W etapie drugim, jeśli nie jesteśmy pod opieką dietetyka – efekt chudnięcia będzie zależał zarówno od naszej samodyscypliny jak również podjęciu aktywności fizycznej, która może przyspieszyć proces redukcji masy ciała. Zdrowe odchudzanie w wolnym tempie (które sugerują autorzy w drugiej fazie) to powinien być spadek na wadze ok. 1kg / tydzień.
Wady diety SIRTfood
Minusem diety jest dość restrykcyjny początek. Dieta 1000 – 1500 kcal, nie jest dobra dla każdego. To co podkreślają zawsze dietetycy – powinniśmy bilansować swoje menu pod aktualne zapotrzebowanie organizmu. Możemy sobie wyobrazić, iż młoda dziewczyna, która jest aktywna fizycznie, po zastosowaniu 3 dniowej diety 1000 kcal może doprowadzić nawet do utraty przytomności, zawrotów głowy, ogólnego osłabienia i większej podatności na infekcje.
Zalety diety SIRTfood
Do niewątpliwych zalet diety należy wprowadzenie dobrych, ogólnie uznanych za zdrowe w świecie żywienia produktów. Co do roli polifenoli w zdrowym żywieniu, dietetycy nie mają wątpliwości. Autorzy diety mówią otwarcie, że najważniejsze jest to, co dołożysz do diety, a nie co z niej zabierzesz. Pokazują, że wkomponowywanie w jadłospis takich produktów jak jarmuż, ciemna gorzka czekolada, kasza gryczana czy matcha może znacząco wpłynąć na zdrowie, urodę i przy okazji redukcję masy ciała.
Niedobory w tej diecie
W diecie Sirt food brak jest produktów mlecznych, które w realiach polskich są najczęściej najlepszym źródłem wapnia w codziennym żywieniu. Bazowanie jedynie na roślinnych źródłach wapnia wymaga wiedzy, jak zbilansować jadłospis, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Produkty dozwolone w diecie SIRT
Jadłospis diety SIRTfood bazuje na takich produktach jak: zielone warzywa (jarmuż, natka pietruszki, rukola, szpinak), kasza gryczana, seler naciowy, jabłka, truskawki, gorzka czekolada. Jako źródło tłuszczu w diecie dozwolona jest oliwa extra virgin, orzechy włoskie. Źródłem białka w diecie SIRTfood są głównie ryby, rośliny strączkowe, jogurty sojowe. Z przypraw rekomenduje się ostrą papryczkę chilli, kurkumę. Dieta nie zabrania alkoholu – można raz na jakiś czas sięgnąć po lampkę czerwonego wina.
zdjęcie:
Iwona