Dieta strażników wagi

dieta WW
3 min aby przeczytać artykuł

Dieta strażników wagi (oryginalnie Weight Watchers, WW), inaczej zwaną dietą punktową. Dlaczego? Każdy z zalecanych produktów ma określoną liczbę punktów, a każdy z użytkowników dokładnie wie, ile punktów może „spożyć” w ciągu dnia, aby utrzymać należy deficyt energetyczny diety. Efektem stosowania takiego planu jest redukcja masy ciała.

Plusy diety weight watchers

Okazuje się, że ich dość sporo. Przede wszystkim osoby stosujące dietę punktową nie głodują. Deficyt energetyczny jest tak dobrany, aby redukcja masy ciała odbywała się powoli,  a więc do 1 kg na tydzień. Dzięki temu jest zdrowsza, ale także trwalsza. Do wyliczania energetyczności diety brane są pod uwagę różne czynniki, a także deklarowana aktywność fizyczna. 

Warto także dodać, że produkty spożywcze są punktowane w odniesieniu do makroskładników, ilości błonnika, a nie tylko dostarczanej energii (tej nawet nie trzeba liczyć mając wprowadzone poprawnie swoje dane). Jest to szczególnie istotne, gdyż w wielu innych nierekomendowanych dietach można odżywiać się zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym, ale mieć braki w makroskładnikach np. w białku. W tym wypadku dieta punktowa eliminuje ten problem.

Duża swoboda w wyborze produktów spożywczych to kolejny plus diety. Dzięki temu użytkownicy nie mają sztywnego jadłospisu, do którego muszą się stosować. Mogą za to decydować na bieżąco, na co mają ochotę, co mają w domu w zależności od możliwości, nastroju i apetytu. Tak dopasowana dieta może być stosowana z powodzeniem dłużej bez znudzenia i monotonii.

Aplikacja przygotowana dla użytkowników diety pozwala nie tylko na łatwy dostęp do zalecanych produktów, aby wyliczyć ich punkty, ale także jest swojego rodzaju dzienniczkiem bieżącego notowania i postępów stosowania diety. Dzięki temu cały plan dietetyczny jest schowany w smartwatch’u. 

„Wizyty” kontrolne odbywające się najczęściej online to dodatkowa motywacja dla użytkowników. Dzięki „spotkaniu” z innymi użytkownikami, można się pochwalić osiągnięciami lub uzyskać wsparcie, jeśli w ostatnim czasie dieta nie była nam po drodze. 

Oprócz spraw związanych z samą dietą redukcyjną, strażnicy wagi namawiają do poprawy stylu życia w innych aspektach. Wsparciem służy psycholog, ale także trener, który daje szereg niezbędnych informacji do podjęcia dobrej aktywności fizycznej dla danej osoby, w danym wieku. 

Minusy diety

Dostęp do platformy diety strażników wagi jest płatny. Dla niektórych jest to zbyt duża suma, aby sobie na to pozwolić. Warto jednak dodać, że inne diety czy aplikacje, które mają na celu pomoc w rozsądnej redukcji masy ciała także są odpłatne, a te bezpłatne, powszechnie dostępne – z reguły nie są zindywidualizowane lub trzeba poczekać w kolejce, aby się do nich dostać.

Minusem diety jest także to, że wiele produktów w bazie strażników wagi nie jest z kompatybilnych z produktami dostępnymi na naszych półkach sklepowych. 

Podsumowując, dieta WW została uznana za jedną ze skuteczniejszych diet redukcyjnych. Jest to więc jakieś rozwiązanie, które warto rozważyć, jeśli zależy nam na zdrowym odchudzaniu, dużej swobodzie, a także nie straszny nam język angielski. 

zdjęcie:

dietetyk.guru