Zmodyfikowana bakteria lekarstwem na otyłość?

zmodyfikowana bakteria
3 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z Uniwersytetu Vanderbilt’a w 2014 roku przeprowadzili badania na myszach pokazując, że odpowiednio zmodyfikowana bakteria wprowadzona do jelita cienkiego, wpływa na zmniejszenie przyjmowanego pokarmu, a co za tym idzie można dzięki niej walczyć z otyłością. Pod koniec sierpnia 2016 roku przedstawiali dalsze badania nad tą bakterią. Może to być przełom w walce nie tylko z otyłością, ale również z chorobami przez nią wywołanymi.

Pierwsze rewelacje dotyczące zmodyfikowanej genetycznie bakterii z 2014 roku.

W 2014 roku w bazie PubMed zostało opublikowane badanie p.t. „Incorporation of therapeutically modified bacteria into gut microbiota inhibits obesity”. Coraz więcej badań pokazuje, iż mikroflora jelit jest bardzo ważnym czynnikiem odpowiadającym za zdrowie organizmu. W świecie, gdzie otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia dotykają coraz więcej osób, prowadzonych jest coraz więcej badań, mających na celu z walkę z tymi chorobami. Jedną ze strategii badanych przez zespół Seana Davies’a, było wprowadzenie zmodyfikowanej bakterii, wykazującej terapeutyczny wpływ, do mikroflory przewodu pokarmowego.

W jelicie cienkim w odpowiedzi na przyjmowane jedzenie, syntetyzowane są N-acylethanolamide (NAE) z rodziny kwasów tłuszczowych, które redukują dawkę przyjmowanego pokarmu oraz wpływają na zmniejszenie otyłości. Dodatkowo N-acylphosphatidylethanolamines (NAPEs) jest prekursorem dla N-acylethanolamide (NAE). Zespół badaczy zmodyfikował genetycznie bakterię E. Coli (Escherichia coli), która wpływa właśnie na NAPEs.

Badanie i rezultat.

Zmodyfikowaną bakterie wprowadzono do wody pitnej. Myszy dostawały ją przez 8 tygodni. Dodatkowo zwierzęta te były na wysoko tłuszczowej diecie. Zauważono, iż myszy te zaczęły pobierać mniejszą ilość pokarmu, co wpłynęło na zmniejszenie otyłości, a także zwiększyła się wrażliwość na insulinę. Takich rezultatów nie zaobserwowano u myszy dostających normalną wodę bez tej bakterii. Dodatkowo interesujące było to, iż efekt utrzymywał się do 4 tygodni po odstawieniu wody ze zmodyfikowaną bakterią.

Nowe odkrycie ogłoszone w 2016 roku.

Obecnie naukowcy skupili się na chorobach wywołanych przez otyłość jak cukrzyca, stłuszczenie wątroby czy choroby układu krążenia. Wodę ze zmodyfikowaną bakterią podano myszom, które były bardziej podatne na miażdżycę i stłuszczenie wątroby. Wynikiem tych badań było zmniejszenie odkładanego się tłuszczu w wątrobie myszy, jak również mała tendencja do zmniejszania się liczby blaszek miażdżycowych.

Czy jest to sposób na walkę z otyłością?

Myślę, że w przyszłości może być to sposób na walkę z tą chorobą, szczególnie jak zaznaczają naukowcy, nie trzeba będzie cały czas przyjmować leków, gdyż efekty utrzymują się w miarę długo po zakończonej terapii. Jednak myślę również, że taka terapia powinna być już ostatecznością dla osób naprawdę bardzo chorych. Dla przeciętnego człowieka to właściwa, zbilansowana dieta jest często lekarstwem na wiele schorzeń.

 

Źródło:

www.the-aps.org

www.ncbi.nlm.nih.gov

Ilustracja:

pixabay.com