Zielona herbata może zmniejszyć ryzyko tętniaka aorty brzusznej

zielona herbata
2 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z Kyoto University przedstawili wyniki swoich badań dotyczących wpływu zielonej herbaty, a dokładniej polifenoli w niej zawartych na tętnice układu krążenia systemowego.

Układ krążenia systemowego (obwodowego)

Jest to układ składający się z tętnic rozprowadzających utlenioną krew z serca do tkanek organizmu. Z serca poprzez główną aortę biegnącą przez środek całego ciała krew jest rozprowadzana do tętnic w okolicach szyi, głowy, kończyn górnych, jak również kończyn dolnych. Krew dociera coraz mniejszymi tętnicami aż do naczyń włosowatych.

Tętnice od żył odróżnia ich budowa. Są grubsze, gdyż transportują krew o wyższym ciśnieniu. Umiejscowione są bardzo głęboko w tkankach, aby mieć większą ochronę przed uszkodzeniami. Co jest najciekawsze, budowa układu tętniczego, jest dla każdego człowieka taka sama. Układ żylny jest już bardziej spersonalizowany.

Zmniejszenie ryzyka tętniaka aorty brzusznej- badanie

Tętniak aorty brzusznej, czyli zbyt duże napięcie tętnicy, jest takim typem zmian, które często pozostają niezauważone do momentu aż aorta nie pęknie. W momencie, kiedy udaje się wcześniej wykryć takiego tętniaka, operacyjnie zakładane są stenty, bądź sztuczne naczynie krwionośne. Nie ma obecnie żadnego leczenia farmakologicznego, które miałoby zapobiec pęknięciom, a 50% z nich kończy się śmiercią.

Przyczyną tętniaka aorty brzusznej jest zapalenie, a co za tym idzie zmniejszenie ilości elastyny w ścianach naczynia krwionośnego. Elastyna jest białkiem odpowiedzialnym za rozciągliwość tkanek.

Zidentyfikowany w zielonej herbacie polifenol (związek organiczny mający działanie przeciwutleniające) został podany do picia szczurom, które wcześniej otrzymywały enzymy mające na celu wywołanie tętniaka aorty. Zauważono u nich zmniejszone zapalenie oraz większą produkcję elastyny.

Obecnie badacze będą się skupiać na opracowaniu optymalnej dawki zielonej herbaty, jaka powinna być codziennie pita, aby uchronić przed tętniakiem aorty brzusznej.

Źródło:

Peter Abrahams „Atlas anatomiczny. Ciało człowieka: budowa i funkcjonowanie”, Wyd. Świat Książki, Warszawa 2015

www.kyoto-u.ac.jp

Zdjęcie:

pixabay.com