Witamina D chroni przed przeziębieniem i grypą- tak wskazują najnowsze badania

witamina d_2
2 min aby przeczytać artykuł

Witamina D nazywana również witaminą słońca, jak się okazało ma dobroczynny wpływ nie tylko na układ kostny i mięśniowy, ale także na drogi oddechowe. Dzięki National Institute for Health Research 25 badaczy z 21 instytucji z całego świata mogło przeprowadzić badania na 11 000 uczestników z 14 krajów. 

Witamina D- założenia w badaniu

Wcześniej również przeprowadzano podobne badania, jednakże nie były one robione na taką skalę. Część wyników wskazywała, że witamina D wykazuje ochronne działanie górnych dróg oddechowych, inne nie pokazywały żadnego efektu.

Najważniejsze było ustalenie, kiedy wpływ witaminy D jest najlepszy. Okazało się, że tą granicą są osoby z najniższym poziomem tej witaminy (25 nmol/L). Także dozowanie miało znaczenie. Ważne było spożywanie dawek witaminy D dziennie bądź tygodniowo, nie w dłuższych odstępach czasu.

Rezultat badania

Przy takich założeniach ryzyko zachorowania u osób z niskim poziomem witaminy D zmniejszyło się o połowę. Osoby z prawidłowym poziomem witaminy D również na tym zyskały, gdyż ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych zmalało o 10%. Takie wyniki zawdzięczmy peptydom antydrobnoustrojowych, których stężenie w płucach pod wpływem witaminy D się zwiększa.

Zbadano również, iż ochronny wpływ witaminy D na układ oddechowy był równorzędny z wpływem szczepionek grypopodobnych.

Według naukowców to by mogło tłumaczyć, dlaczego przeziębiamy się najczęściej zimą i wiosną, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze. Dodatkowo wyjaśniałoby to również ochronne działanie witaminy D przed atakami astmy, które są wywoływane przez wirusy układu oddechowego.

Wzbogacenie żywności witaminą D

Przeziębienie i grypa są najczęstszym powodem wizyt u lekarzy a także wypisywania zwolnienia chorobowego. Suplementacja poprzez wzbogacenie żywności witaminą D (jak to jest z kwasem foliowym w mące, jodem w soli czy tiaminą w sosie rybnym) jest tak naprawdę tanim i bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu.

Więcej o witaminie D możesz przeczytać tutaj : dietetyk.guru/witamina-d-to-warto-wiedziec/

Źródło:

www.bbc.com

Ilustracja:

pixabay.com