W jaki sposób grzyby mogą ograniczyć proces starzenia się?
Naukowcy z Penn State Center for Plant and Mushroom Products for Health sprawdzili kilka gatunków grzybów w kierunku zawartości antyoksydantów. Jak się okazało, jeden gatunek był szczególnie bogaty w ergotioneinę i glutation.
Stres oksydacyjny
Podczas wytwarzania energii z dostarczanego pokarmu, w organizmie ludzkim dochodzi do stresu oksydacyjnego (efekt uboczny naturalnego procesu). Po organizmie zaczynają krążyć reaktywne formy tlenu nazywane wolnymi rodnikami. Próbują się one złączyć z napotkanymi elektronami, dewastując przy tym inne zdrowe komórki, a czasami nawet DNA człowieka. Zazwyczaj organizm sam potrafi poradzić sobie z takimi wolnymi cząsteczkami tlenu (stresem oksydacyjnym) poprzez dostarczenie przeciwutleniaczy.
Zwiększony stres oksydacyjny powiązany jest z takimi chorobami neurodegeneracyjnymi jak nowotwór, choroby niedokrwienne serca, czy Alzheimer.
Grzyb Porcini (borowik)
Przebadano 13 gatunków grzybów. Okazało się, że jeden gatunek posiada bardzo dużą zawartość obu przeciwutleniaczy ergotioneiny i glutationu. Był to Porcini (borowik). Grzyb szczególnie popularny we Włoszech. Zawartość zależała od gatunku, ale zazwyczaj większa zawartość jednego przeciwutleniacza implikowała dużą zawartość drugiego.
Inne gatunki posiadały mniejszą ilość ergotioneiny i glutationu, ale nadal większą niż inne rodzaje jedzenia. Dodatkowo, jak się okazało, obróbka termiczna nie zmniejszała ilości tychże przeciwutleniaczy.
To badanie jest dopiero początkiem. Na pewno będą kolejne, aby sprawdzić, jak dużą rolę mogą odegrać te dwa przeciwutleniacze w zatrzymaniu chorób neurodegeneracyjnych. Ale jak potwierdzają naukowcy, w krajach w których dieta obfituje w ergotioneinę i glutation takich jak Francja czy Włochy, jest dużo mniejsza zachorowalność na choroby związane z procesem starzenia się niż np. w Stanach Zjednoczonych. Badacze twierdzą, iż ta różnica to jedynie 3 miligramy dziennie, czyli dawka ok. 5 grzybów zjadanych każdego dnia.
źródło:
news.psu.edu
ilustracja:
pixabay.com