Utrata wzroku – przełomowe odkrycie naukowców

utrata wzroku
3 min aby przeczytać artykuł

Najnowsze badanie przeprowadzone na University of Virginia School of Medicine odpowiada na pytanie, jaki czynnik powoduje u starszych osób zwyrodnienie plamki żółtej, prowadzące do utraty wzroku.

Ślepota

Niszczące zapalenie, powodujące zwyrodnienie plamki żółtej, a w następstwie ślepotę, jest chorobą na którą cierpi 200 milionów osób na całym świecie. Wynik jest zatrważający, dlatego naukowcy od dawna prowadzili badania, które mogłyby pomóc zahamować chorobę.

Przy zwyrodnieniu plamki żółtej dochodzi do rozległego zapalenia, który niszczy komórki oka. Naukowcy po raz pierwszy znaleźli czynnik, który stawia organizm w stan gotowości do walki z „intruzem”, powodując niszczenie własnych komórek. Jest nim enzym o nazwie cGAS.

Destrukcyjne działanie enzymu cGAS

Enzym ten był już wcześniej znany, jako ten który stawia w pogotowiu system immunologiczny człowieka. Jest w stanie wykryć obce DNA bakterii lub wirusa, który rozprzestrzenia się po organizmie. Enzym ten aktywuje się w odpowiedzi na pojawiający się patogen.

Naukowcy twierdzą, iż zwyrodnienie plamki żółtej nie ma nic wspólnego z bakteriami, czy wirusami, jednak u osób chorych, enzym cGAS jest aktywny informując, jakby w organizmie był patogen. To prowadzi do niszczenia komórek siatkówki oka.

Dlatego też badacze zastanawiają się, czy tylko obecność patogenów może aktywować enzym, czy może inne czynniki szkodzące organizmowi uruchamiają system immunologiczny. Istnieją teorie, iż enzym cGAS może odgrywać ważną rolę w innych stanach chorobowych jak cukrzyca, toczeń czy otyłość.

Istnieje możliwość stworzenia leku w postaci mikrocząsteczek, które blokowałyby jego działanie, jak to jest np. w przypadku statyn obniżających poziom cholesterolu.

Ważne jest również znalezienie sposobu na sprawdzenie poziomu enzymu w oku. Badania nad tym, jak również nad lekiem potrwają pewnie kilka lat, jednak jest nadzieja, że będzie można zastosować terapię we wczesnym stadium choroby i uchronić osoby przed utratą wzroku.

źródło:

https://news.virginia.edu/content/uva-discovers-trigger-macular-degeneration-robs-millions-vision

publikacja:

Nagaraj Kerur, Shinichi Fukuda, Daipayan Banerjee, Younghee Kim, Dongxu Fu, Ivana Apicella, Akhil Varshney, Reo Yasuma, Benjamin J Fowler, Elmira Baghdasaryan, Kenneth M Marion, Xiwen Huang, Tetsuhiro Yasuma, Yoshio Hirano, Vlad Serbulea, Meenakshi Ambati, Vidya L Ambati, Yuji Kajiwara, Kameshwari Ambati, Shuichiro Hirahara, Ana Bastos-Carvalho, Yuichiro Ogura, Hiroko Terasaki, Tetsuro Oshika, Kyung Bo Kim, David R Hinton, Norbert Leitinger, John C Cambier, Joseph D Buxbaum, M Cristina Kenney, S Michal Jazwinski, Hiroshi Nagai, Isao Hara, A Phillip West, Katherine A Fitzgerald, SriniVas R Sadda, Bradley D Gelfand, Jayakrishna Ambati. cGAS drives noncanonical-inflammasome activation in age-related macular degenerationNature Medicine, 2017; DOI: 10.1038/nm.4450

ilustracja:

pixabay.com