Usuwanie czerwonych krwinek – nowe informacje.

czerwone krwinki
2 min aby przeczytać artykuł

Najnowsze badania przeprowadzone w Massachusetts General Hospital ( MGH) przedstawiają odmienną teorię dotyczącą miejsca usuwania zużytych czerwonych krwinek oraz wykorzystania pozostałego żelaza.

Dotychczasowa teoria i jej zaprzeczenie.

Główny autor badań , Dr Filip Swirski przedstawił dotychczasową teorię, która mówi o tym, iż zużyte czerwone krwinki usuwane są w śledzionie przez występujące w tym narządzie makrofagi. Badania przeprowadzone w MGH zidentyfikowały wątrobę jako główne miejsce rozpadu czerwonych krwinek i recyklingu żelaza. Odkryto również przejściową populację komórek odpornościowych szpiku kostnego, które biorą udział w recyklingu.

Opis odkrycia dotyczącego rozpadu czerwonych krwinek.

Średnia długość życia czerwonych krwinek to 120 dni. Może ona jednak być skrócona poprzez sytuacje patogeniczne, które uszkadzają czerwone krwinki. Do uszkodzenia może dojść również przy bypassach czy dializach, a także przy pobieraniu i przechowywaniu krwi do transfuzji. Wadliwe czerwone krwinki powodują uwalnianie wolnego żelaza. Może to prowadzić do uszkodzenia nerek, zmniejszenia ilości tlenu w tkankach, a także możliwe jest zatrucie zbyt dużym poziomem wolnego żelaza.

Zespół badaczy przeprowadził eksperymenty na myszach. Stworzył kilka modeli uszkadzania czerwonych krwinek, żeby zobaczyć jak zostają one usuwane i co się dzieje wtedy z żelazem. Okazało się, że obecność wadliwych czerwonych krwinek prowadzi do wzrostu ilość określonych monocytów, które transportują uszkodzone komórki do wątroby i śledziony. Jednakże kilka godzin później makrofagi odpowiedzialne za usuwanie zdefektowanych komórek, występowały jedynie w wątrobie.

Dalsze badania.

Badacze z MGH będą nadal pracować nad swoim odkryciem, aby w odpowiedni sposób to spożytkować. Wiedza, iż to w wątrobie znajdują się monocyty, które najpierw usuwają uszkodzone czerwone krwinki, następnie osadzają się w wątrobie, gdzie przekształcają się w makrofagi mające zdolność do odzyskiwania żelaza., może być w przyszłości przydatna do odpowiedniego wykorzystania tegoż mechanizmu. Jak zaznacza Dr Filip Swirski, nadczynność tego mechanizmu może prowadzić do usunięcia zbyt dużej ilości czerwonych krwinek, w przypadku niedoczynności może dojść do zatrucia żelazem.

Źródło:

www.massgeneral.org

Ilustracja:

pixabay.com