Szparagi – źródło wielu witamin

szparagi
3 min aby przeczytać artykuł

Szparagi, a konkretnie szparagi lekarskie to warzywo nadające się do spożycia. Jest to bylina z rodziny szparagowanych, a częścią jadalną jest pęd. Obecnie mamy dostępnych kilka rodzajów szparagów – białe, zielone i fioletowe. Białe hodowane są pod ziemią, stąd ich brak wybarwienia wynikający z braku chlorofilu. Z kolei zielone i fioletowe hodowane są nad ziemią i przez to są bogatsze w ważne dla zdrowia składniki odżywcze. 

Składniki mineralne

Szparagi są źródłem wielu składników mineralnych, w tym: 

  • ważnego dla zdrowych kości wapnia;
  • ważnego dla prawidłowej pracy układu krążenia potasu i magnezu;
  • a także – ważnego dla procesów krwiotwórczych żelaza;
  • czy silnego przeciwutleniacza – szczególnie ważnego dla osób z chorobami tarczycy – selenu.

Witaminy 

Zielone i fioletowe szparagi zawierają całkiem sporą ilość kwasu foliowego – witaminy niezwykle ważnej dla kobiet w ciąży, a także dla kobiet, które w niedługiej przyszłości planują powiększenie rodziny. Ponadto szparagi są źródłem witamin o działaniu antyoksydacyjnym. Ma to wpływ nie tylko na opóźnianie procesów starzenia, ale także redukcję patologicznych procesów nowotworzenia.

Działanie prozdrowotne

Innym związkiem niebędącym witaminą, ale równie ciekawym jest asparagina. Działa ona delikatnie moczopędnie, co może być pomocne w walce z obrzękami, a także przy nadciśnieniu, gdzie stosuje się często celowo środki farmakologiczne o działaniu diuretycznym. Warto jednak wiedzieć, że szparagi zawierają puryny, a więc związki które są szkodliwe dla osób z dną moczanową. 

Szczególnie wartościowym związkiem obecnym w szparagach jest inulina, która jest naturalnym prebiotykiem. W praktyce oznacza to, że dobre bakterie bytujące w jelitach wykorzystują prebiotyki do swoich celów odżywczych. Dzięki temu namnażają się i poprawiają proporcje w mikrobiomie człowieka.

Warto jednak dodać, że inulina to związek, który nie jest zalecany w diecie FODMAPs, gdyż może zwiększać ryzyko powstawania wzdęć. Jest to szczególnie nieprzyjemne dla osób z nadwrażliwością trzewną.

Szparagi w kuchni

Najsmaczniejsze szparagi to te młode, cienkie i tylko lekko podgotowane. Szparagi klasycznie podaje się z sosem holenderskim. Idealnie smakują lekko podduszone na oliwie z dodatkiem czarnego pieprzu i czosnku. Można je wykorzystać do zapiekanek, tart czy nawet jako główny składnik zupy (zupa z zielonych lub białych szparagów z dodatkiem delikatnych serów to przysmak w wielu zakątkach Europy). 

Do gotowania grubszych szparagów można wykorzystywać specjalne garnki, w których główka szparagów wystaje ponad powierzchnię, a pęd ma szansę się ugotować do miękkości.

zdjęcie:

Iwona