Stres = złe odżywianie ?

stres
2 min aby przeczytać artykuł

Badanie naukowców z Uniwersytetu Brigham Young dotyczące wpływu stresu na nasz organizm, zostało opublikowane w Nature Scientific Reports. Okazało się, że stres to nie tylko zjawisko psychologiczne, ale również fizycznie może wpłynąć na nasz organizm. Jest możliwe postawienie znaku równości pomiędzy złą dietą a sytuacją stresową.

Badanie z użyciem wysokotłuszczowej diety

Naukowcy przeprowadzili badanie na dwóch grupach myszy. Podzielono je na osobniki żeńskie i męskie. Obie grupy były na wysokotłuszczowej diecie przez 16 tygodni. Po tym czasie, przez 18 dni wystawiano je na różne sytuacje stresowe. Sprawdzano również, jak osobniki z danej grupy zachowują się na wysokotłuszczowej diecie, a także po niej. Monitorowano również zachowanie zwierząt m. in. poziom złości, niepokoju obserwując, kiedy i gdzie myszy wychodziły, będąc na otwartej przestrzeni.

Jednocześnie przed i po doświadczeniu przez myszy stresu, pobrano od dwóch grup próbki odchodów.

Dlaczego osobniki żeńskie inaczej reagują na stres?

Badanie wykazało, że osobniki męskie wykazywały większy niepokój będąc na wysokotłuszczowej diecie, natomiast reakcja na stres była znikoma. Co ciekawe żeńskie osobniki nie wykazywały niepokoju będąc na diecie, jednak badanie próbek odchodów pokazało, że po tych 18 dniach sytuacji stresowych ich mikrobiota jelitowa zmieniła się na taką, jakby nadal były na diecie wysokotłuszczowej.

Naukowcy uważają, że podobna sytuacja może zachodzić u ludzi, dlatego większy odsetek kobiet cierpi na depresję wywołaną stresem. Dzięki temu badaniu możliwe, że poznaliśmy odpowiedź na pytanie dlaczego kobiety inaczej reagują na sytuacje stresowe niż mężczyźni.

źródło:

www.byu.edu

ilustracja:

pixabay.com