Stan naczyń krwionośnych po diecie ketogenicznej

Keto a glukoza
3 min aby przeczytać artykuł

Najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie British Columbia Okanagan, dotyczące osób będących na diecie ketogenicznej, pokazało, iż jednorazowa dawka 75 gr glukozy (puszka napoju gazowanego), może być zagrożeniem dla ich naczyń krwionośnych.

„Cheat day” kiedy ciało jest w ketozie

Istnieje wiele diet i prawie każda pozwala raz na jakiś czas robić ” cheat day”, czyli dzień w którym nie przestrzegamy restrykcyjnej diety, ale pozwalamy sobie zjeść np. swój ulubiony (mniej zdrowy) smakołyk.

Podobnie jest w przypadku diety ketogenicznej (przyp. red. wartości procentowej się czasami różnią, w zależności od autora tekstu), czyli diety w której główną rolę odgrywają tłuszcze (70%), następnie jest białko (20%), a na końcu węglowodany (10%).

O diecie więcej można przeczytać tutaj: dieta-ketogeniczna-to-warto-wiedziec

Keto a glukoza

Dieta ketogeniczna jest popularna przy odchudzaniu ale również w takich stanach chorobowych, jak cukrzyca typu 2. Ciało człowieka przechodzi w stan ketozy ( jest głodne), odmienia się chemia organizmu i zaczyna on spalać własny tłuszcz. Następstwem tego jest utrata wagi, ale również odwrócenie symptomów cukrzycy typu 2.

Jak pokazały badania, kiedy ciało jest w ketozie, lepiej nie stosować „cheat day”, gdyż może mieć to dla nas bardzo złe skutki.

75 gr glukozy, czyli puszka napoju i tyle złego

Naukowcy zaprosili do badania dziewięciu zdrowych mężczyzn. Kazano im wypić puszkę napoju zawierającego 75 gr glukozy przed 7-dniową dietą bogatą w tłuszcze, a ubogą w białko i węglowodany, a następnie po tej diecie.

Badaczy zastanawiało, co się dzieje z fizjologią organizmu, przy takim skoku dawki cukru. Wiadomo, że zmniejszona tolerancja glukozy oraz jej skoki związane są z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Jak zaznaczyli, szukali zmniejszonej tolerancji na poziom glukozy, czy też reakcji zapalnej organizmu, jednak otrzymali biomarkery sugerujące, że ściany naczyń krwionośnych zostały uszkodzone.

Możliwe, że organizm człowieka będącego na diecie ketogenicznej sam się do tego przyczynił. Odpowiedzią na zwiększoną dawkę glukozy była najprawdopodobniej śmierć komórek naczyń krwionośnych.

Keto a glukoza

Niepokojący był fakt, iż badanie przeprowadzone było na zdrowych mężczyznach, a po wypiciu napoju stan ich naczyń krwionośnych wyglądał jak u osób z chorobą sercową-naczyniową. Oczywiście więcej badań jest potrzebnych, aby można było w pełni potwierdzić to odkrycie.

Jednakże będąc na diecie ketogenicznej, warto się po tym odkryciu zastanowić nad stosowaniem jednego „oszukanego dnia”. Szczególnie jeśli należy się do grona osób o podwyższonym ryzyku zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe.

publikacja:

Cody Durrer, Nia Lewis, Zhongxiao Wan, Philip Ainslie, Nathan Jenkins, Jonathan Little. Short-Term Low-Carbohydrate High-Fat Diet in Healthy Young Males Renders the Endothelium Susceptible to Hyperglycemia-Induced Damage, An Exploratory Analysis. Nutrients, 2019; 11 (3): 489 DOI: 10.3390/nu11030489

źródło:

ok.ubc.ca

ilustracja:

pixabay.com