Siemię lniane i jego prozdrowotne właściwości

siemię lniane
5 min aby przeczytać artykuł

Siemię lniane to inaczej nasiona lnu zwyczajnego o szarobrązowym zabarwieniu. Ma zdolność pęcznienia pod wpływem wody, po której zalaniu uzyskamy duże ilości śluzu o charakterystycznej barwie, zapachu, smaku oraz właściwościach. Wykazuje działanie nie tylko drogą pokarmową, ale i od zewnątrz, np. w postaci żelu regeneracyjnego na włosy i skórę.

Właściwości siemienia lnianego

Podstawowa właściwość siemienia lnianego jest dość specyficzna – pomaga zarówno na zaparcia, jak i biegunki, które są odwrotnymi stanami. Wszystko zależy od przyczyny i dawki zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunek. Łagodzi układ pokarmowy, regulując prawidłową perystaltykę jelit. Działa osłonowo i szczególnie przy owrzodzeniach ochroni układ pokarmowy przed dalszą autolizą (samotrawieniem).

siemię lniane

Dla siemienia lnianego nie ma konkurenta pod kątem zawartości pożądanych antyoksydantów – liganów. Zmniejszają one stres oksydacyjny, a tym samym wykazują chociażby działanie przeciwnowotworowe.

Ciekawostką jest fakt, że siemię lniane stosowane bywa przez śpiewaków operowych, którzy mają „zdarty głos”. Gardło jest w końcu szczególnie narażone na podrażnienie, a siemię lniane wydaje się świetnie sobie z tym radzić.

Kto powinien unikać siemienia lnianego?

Z drugiej strony czasem lepiej unikać siemienia lnianego w ogóle lub pilnować, aby nie przesadzić z jego ilością. Osoby cierpiące na zaparcia nie skorzystają z jego właściwości spożywając w nadmiarze, a kobiety w ciąży powinny unikać ze względu na fitoestrogeny, czyli roślinne hormony o podobnym działaniu do naturalnych. Siemię lniane powinniśmy odstawić, gdy pojawiają się u nas takie objawy, jak wzdęcia i bóle brzucha, nudności, zaparcia lub biegunki.

Podobieństwo do nasion chia?

Siemię lniane często jest porównywane z nasionami chia. Zastosowania mogą być podobne, jednak warto zwrócić uwagę na istotne różnice, nie tylko w wyglądzie i smaku. Podstawową różnicą jest koszt. Siemię lniane jest zdecydowanie tańsze od ostatnio spopularyzowanych nasion chia.

siemię lniane

Z kolei jak wygląda porównanie wartości odżywczych? Nasiona chia mają mniejszą zawartość kwasów omega-3, które są szczególnie pożądane z punktu widzenia wpływu na nasze zdrowie. Różnica nie jest aż tak duża i wynosi „jedynie” około 20%, jednak w dłuższej perspektywie, gdy to właśnie na kwasach omega-3 nam zależy, wybór będzie oczywisty.

Na tym nie koniec – siemię lniane posiada dużo większą zawartość antyoksydantów, a dokładniej liganów. Czym one są? To przeciwutleniacze, które mają na celu usuwanie nadmiaru niepożądanych wolnych rodników prowadzących do stresu oksydacyjnego. Stan ten pogłębia prędkość starzenia się i podatność na choroby cywilizacyjne.

Mimo wszystko nasiona chia nie są tak złe, jak mogłoby się w tym porównaniu wydawać. Po prostu na tle siemienia lnianego wypadają odrobinę gorzej. A co przemawia na ich korzyść? W pierwszej kolejności smak i konsystencja – nie zawsze mogą być stosowane zamiennie i niektóre receptury z nasionami chia nie bez powodu przyciągają konsumentów. Z drugiej strony osoby pilnujące, aby zmniejszyć swoją masę ciała mogą zdecydować się właśnie na nasiona chia ze względu na ich mniejszą kaloryczność oraz wyższą zawartość błonnika. Wpływa on m.in. na sytość – jedząc go więcej szybciej będziemy pełni. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku!

W jaki sposób spożywać siemię lniane?

Siemię lniane to ziarna, które mogą być spożywane bez dodatkowej obróbki mechanicznej, mogą jednak zostać zmielone. Co ważne – zmielone zwiększą biodostępność korzystnych składników odżywczych, które zostaną wchłonięte przez układ pokarmowy w procesach trawienia. Z drugiej strony pamiętajmy, aby nie mielić „na zapas”. Siemię lniane nie bez powodu posiada naturalną osłonkę chroniącą przed dostępem do świata zewnętrznego. Takie warunki, jak dostęp do tlenu, światła i innych wpłynie niekorzystnie na zachowanie właściwości prozdrowotnych. Z tego powodu mielmy je bezpośrednio przed zastosowaniem, a w tym celu możemy skorzystać z wyczyszczonego lub dedykowanego młynka do mielenia ziaren kawy.

siemię lniane

Z jednej strony siemię lniane można stosować w leczeniu niektórych dolegliwości. Zmielone i rozpuszczone w wodzie będzie redukować zaparcia. Aby spotęgować efekt możemy dodać otręby pszenne. Na podrażniony żołądek zaradzi kisiel przygotowany z siemienia lnianego z gorącą wodą lub sokiem. Ma także właściwości kosmetyczne – gotowane kwadrans i przecedzone oraz nałożone na wilgotne włosy oraz skórę może być stosowane jako żel do regeneracji.

Ponadto siemię lniane świetnie pasuje do owsianek, koktajli, jogurtów, ciast, wypieków, pieczywa i wielu innych. Służy jako zamiennik jaj w potrawach, na czym skorzystają weganie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby eksperymentować!

ilustracja:

pixabay.com