Seler naciowy – dlaczego warto go jeść?

seler
4 min aby przeczytać artykuł

Seler naciowy to oczywiście przedstawiciel rodziny selerowatych i jednocześnie odmiana selera zwyczajnego. Co ciekawe, seler naciowy to zupełnie inna roślina niż seler korzeniowy. W tej pierwszej nie znajdziemy charakterystycznego okrągłego korzenia spichrzowego, a jedynie jego namiastkę. Natomiast system liści jest bardzo rozwinięty. I to właśnie te zgrubiałe liście są najważniejszą częścią jadalną w selerze naciowym. Dorodne selery potrafią wykształcić ich nawet do 1kg na jednej roślinie.

Seler naciowy vs seler korzeniowy

Porównując liście obu selerów warto wiedzieć, że seler naciowy pozbawiony jest charakterystycznej goryczy, czego nie można powiedzieć o selerze korzeniowym. W naci jest także więcej składników mineralnych, olejków eterycznych i witamin niż w liściach selera korzeniowego.

Seler naciowy uprawiany jest od wieków, a początki sięgają starożytności. Jednak dopiero w XVII wieku pojawił się powszechnie na włoskich stołach i od tego czasu można powiedzieć, że rozpoczęła się jego europejska kariera.

Wartości odżywcze selera

Seler naciowy warto porównać z selerem korzeniowym, a więc wartość odżywczą liści vs. korzenia. W porównaniu tym widać wyraźnie, że nać dostarcza prawie o połowę mniej energii, aniżeli korzeń. Dlatego też stosowana jest bardzo często w dietach redukcyjnych (dodatkowym atutem w odchudzaniu jest także bardzo niski IG surowych liści). 

Ponadto zawiera mniej węglowodanów, a więcej wody. Trudno się temu dziwić – przecież korzeń ten ma funkcje spichrzowe, a więc jego zadaniem jest magazynowanie energii, co przekłada się w prosty sposób na ogólnie pojęte kalorie. 

Ze względu na zielone wybarwienie seler naciowy jest źródłem chlorofilu, ale także kwasu foliowego, który jest ważnym elementem diety kobiet w okresie prokreacji. 

W selerze naciowym znajdziemy także wapń, magnez, potas, żelazo. Nie będzie ich jednak znacząco więcej, aniżeli w korzeniu.

Działanie prozdrowotne

Praktycznie każde warzywo – w tym seler naciowy – jest źródłem składników odżywczych, witamin, a także błonnika pokarmowego. Dlatego też jego wpływ na zdrowie jest niebagatelny. Nie można jednak powiedzieć, że spożywanie selera naciowego uchroni nas przed daną chorobą.

Regularnie spożywany może jednak wspomóc proces redukcji masy ciała, wpłynąć korzystnie na obniżenie się ciśnienie tętniczego czy przeciwdziałać pojawiania się obrzęków. Według medycyny ludowej poprawia trawienie poprzez zwiększenie produkcji żółci, a także ma korzystny wpływ na układ nerwowy. 

Seler naciowy doczekał się – podobnie jak wiele innych warzyw i owoców – swojej diety zwanej dietą selerową. Ma ona na celu szybkie odchudzenie, detoks organizmu, a nawet wspomożenie libido w mężczyzn. Warto jednak zaznaczyć, że w dietetyce ważne jest urozmaicenie i umiar. Dlatego też monodiety oparte na jednym lub nawet kilku produktach nie są polecane, a na libido lepiej zadziałają regularne spożycie lekkich posiłków z przewagą produktów roślinnych.

Dlaczego warto jeść seler naciowy?

Seler naciowy jest źródłem wielu ważnych dla zdrowia składników odżywczych i głównie dlatego warto wprowadzić go do swojej zbilansowanej, zdrowej diety.

Ponadto daje on dużo możliwości kulinarnych, dzięki którym jadłospis będzie jeszcze bardziej urozmaicony. Seler można bowiem spożywać na surowo z dipami, w sałatkach, ale także w formie gotowanej czy podsmażonej.

Dodatek selera w wielu przypadkach powoduje, że ograniczamy spożycie soli. Warto przypomnieć sobie, że w aktualnej piramidzie zdrowia sól jest przekreślona. Powinniśmy więc szukać jej zamienników, a seler jest z pewnością jednym z nich.

zdjęcie:

dietetyk.guru