Przerywany post czy standardowa redukcja kalorii?

przerywany post
4 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) i Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu przeprowadzili największe jak do tej pory badanie dotyczące stosowania przerywanego postu. Według nich pomaga on w utracie wagi, polepsza stan zdrowia, jednak nie jest dietą wyróżniającą się spośród tych ograniczających kaloryczność.

Okresowy post

Ostatnimi czasy bardzo modny jest post. Czasami jest to spożywanie jedzenia przez 8h i poszczenie przez następne 16h w ciągu doby (16:8), a czasami oznacza to jedzenie przez 5 dni w tygodniu, i zaprzestanie przez kolejne 2 (5:2).

przerywany post

Według wielu osób ten sposób odżywiania zapewnia utratę wagi bez efektu yo-yo, zmiany w metabolizmie, które przyniosą korzyści dla organizmu.

Niemieckie Towarzystwo Odżywiania (DGE) zaznacza, iż dowody, jakoby okresowy post przynosił długofalowe korzyści są niewystarczające oraz że nie jest to najlepsza opcja, aby w długim terminie regulować własną wagę.

Dlaczego naukowcy postanowili zająć się tym tematem? Istnieje bardzo mało badań dotyczących przerywanego postu, pokazują one tylko pozytywne efekty, dlatego stwierdzono, iż dobrze by to było sprawdzić na większej grupie pacjentów.

Zmniejszona kaloryczność – badanie

Badanie nosiło nazwę HELENA i trwało rok. Wzięło w nim udział 150 pacjentów z nadwagą i otyłością. Pacjentów randomowo podzielono na 3 grupy. Pierwsza z nich stosowała standardową dietę ograniczającą dzienne spożycie kalorii o 20%, druga okresowy post w wersji 5:2 (oznaczało to również redukcję kalorii o 20%). Trzecia grupa kontrolna nie miała specjalnej diety, jedynie zalecenia dotyczące zbilansowanego sposobu odżywiania z Niemieckiego Towarzystwa Odżywiania (DGE), które otrzymali wszyscy uczestnicy. Po fazie chudnięcia, przez kolejne 38 tygodni, stan zdrowia oraz waga były dokumentowane przez naukowców.

Rezultat badań przeprowadzonych za pomocą specjalnego obrazowania MRT był zaskakujący. Obie diety dały podobny wynik. Oznaczało to spadek wagi, niższy poziom tkanki wisceralnej, zmniejszenie niezdrowej tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a także w wątrobie. Naukowcy potwierdzają, że już niewielka utrata wagi jest bardzo korzystna dla zdrowia. Masa ciała mniejsza o 5% oznacza 20% mniej tkanki wisceralnej, oraz jedną trzecią mniej tłuszczu w wątrobie i to niezależnie od rodzaju diety ograniczającej kaloryczność.

Czy okresowy post jest lepszy od innych diet ograniczających kaloryczność?

przerywany post

Badacze zaznaczyli, iż badanie HELENA nie potwierdziło euforycznych korzyści wynikających z okresowego postu, ale też nie pokazało, że jest to dieta gorsza od innych ograniczających kaloryczność. Natomiast stwierdzili, że może czasami niektórym osobom łatwiej jest jeść przez 5 dni, a przez następne 2 pościć, niż każdego dnia wyliczać zmniejszoną kaloryczność posiłków. Dodatkowo po okresie chudnięcia ważne jest, aby przejść na zbilansowaną dietę, zgodną z zaleceniami Niemieckiego Towarzystwa Odżywiania (DGE).

Badanie pokazało również, że nie zawsze ważna jest sama dieta, ale kluczowe jest wybranie konkretnej jednej i trzymanie się jej przez cały okres chudnięcia.

Podobne wnioski wystąpiły w przypadku porównywania diety niskowęglowodanowej i niskotłuszczowej. Stosowanie jednej lub drugiej dało podobny efekt. Dlatego też naukowcy zachęcają, aby w przypadku otyłości i nadwagi, po prostu przejść na którąkolwiek sprawdzoną, dobrze zbilansowaną dietę ograniczającą kaloryczność, gdyż wtedy nasze ciało i zdrowie na pewno na tym zyskają.

publikacja:

Ruth Schübel, Johanna Nattenmüller, Disorn Sookthai, Tobias Nonnenmacher, Mirja E Graf, Lena Riedl, Christopher L Schlett, Oyunbileg von Stackelberg, Theron Johnson, Diana Nabers, Romy Kirsten, Mario Kratz, Hans-Ulrich Kauczor, Cornelia M Ulrich, Rudolf Kaaks, Tilman Kühn. Effects of intermittent and continuous calorie restriction on body weight and metabolism over 50 wk: a randomized controlled trial. The American Journal of Clinical Nutrition, 2018; 108 (5): 933 DOI: 10.1093/ajcn/nqy196

źródło:

dkfz.de

ilustracja:

pixabay.com