Przechowywanie żywności

przechowywanie żywności
6 min aby przeczytać artykuł

Odpowiednie przechowywanie żywności to niezwykle ważne zagadnienie, gdyż dzięki zachowaniu pewnych zasad mamy szansę na spożywanie żywności najwyższej jakości, a zarazem ograniczenie marnowania. Oszczędzamy więc nie tylko własny organizm, ale także fundusze i środowisko. 

Żywność świeża

Żywność tzw. świeża, a więc mięso, ryby, nabiał, jaja, warzywa i owoce najczęściej przechowujemy w lodówce. 

  • Dolna półka: produkty takie jak surowe mięso, ryby i owoce morza powinny znaleźć się w najzimniejszej części lodówki, a więc z reguły jest to temperatura niewiele ponad 0st.C. Pamiętajmy, aby surowe produkty odzwierzęce zabezpieczyć przez skażeniem krzyżowym z produktami spożywanymi na surowo np. sytuacja, że sok wyciekający z mięsa na świeże rzodkiewki jest niedopuszczalna.
  • Środkowa półka: to miejsce idealne dla wędlin, serów, twarożków i dań ugotowanych np. zupy czy gulaszu. 
  • Górna półka: tu chowamy dżemy, surówki, sałatki, a także te produkty, które są już otwarte i mają na etykiecie wskazanie: „po otwarciu przechowywać w lodówce”. 
  • Dolna szuflada: zarezerwowana jest dla warzyw i owoców takich, jak warzywa liściaste, rzodkiewki, zioła itd. Pamiętajmy jednak, aby nie chować tam wszystkich warzyw i owoców – niektóre produkty nie lubią temperatury tam panującej. Ważne jest, aby szufladę wyłożyć ręcznikiem papierowym, aby chłonął on wilgoć, którą oddają produkty spożywcze. 
  • Półki w drzwiach to miejsce na jaja, mleko, soki i inne napoje. Tam też możemy zostawić musztardę, chrzan, ketchup. Przy tej okazji warto wspomnieć, że jaj nie wolno myć przed przechowywaniem. Można to zrobić dopiero tuz przed ich wykorzystaniem.

Poza lodówką powinniśmy przechowywać takie produkty jak pomidory, ogórki, bakłażan, cukinię, ziemniaki, gruszki, jabłka, brzoskwinie, banany, melony i arbuzy itd. 

Warto także wspomnieć, że zanim włożymy do lodówki warzywa i owoce, należy je dokładnie umyć, a także dokładnie wysuszyć. Dzięki temu nie wprowadzimy do niej patogenów. Warzyw, których nie da się dokładnie wysuszyć – nie myjemy. Robimy to dopiero tuż przez spożyciem. Warzywa sprzedawana na tackach otwieramy dopiero przez przygotowaniem, ale warzywa szczelnie zafoliowane np. ogórki zdecydowanie warto odpakować.

Spiżarnia

Spiżarnia, a więc dla większości z nas jest to szafka na żywność suchą lub konserwową, a więc temperatura tam panująca zależy w dużej mierze od temperatury pokojowej, co w kontekście przechowywania żywności niestety jest dalekie do ideału. 

Jednak nie mając wyboru w szafkach przechowujemy produkty takie jak mąki, kasze, ryże, płatki śniadaniowe, konserwy mięsne, rybne, warzywne, owocowe. 

W przypadku produktów zbożowych warto zadbać, aby były one szczelnie zamknięte. Dzięki temu mamy mniejsze szanse na rozwój moli spożywczych. Pamiętajmy także o tym, że spiżarnia nie powinna być postawiona zaraz obok piekarnika, ani także w tym miejscu, gdzie mogłaby być narażona na podwyższone temperatury. 

Suszone owoce, orzechy, nasiona to ważne elementy diety i także powinny mieć swoje miejsce w kuchni. Najlepiej sprawdzają się szklane słoje, które można szczelnie zamknąć. 

Przyprawy warto mieć ustawione w pobliżu kuchenki, aby zachęcało to do częstszego ich wykorzystania. I tu znów sprawdzają się przezroczyste szklane pojemniki, w których można dobrze zabezpieczyć aromat przypraw i ziół.

Chłodna piwnica

Chłodna (czyli ok. 18st.C), czysta i sucha piwnica to marzenie wielu gospodarstw domowych, gdyż to właśnie tu mamy szansę na idealną temperaturę do przechowywania wielu produktów. W takich warunkach można przechowywać łatwo warzywa okopowe, w tym ziemniaki, buraki, marchew, ale także dżemy i wszelkie przetwory na zimę, a nawet miód. W piwnicy warto także trzymać te zapasy, które wykorzystamy chwilę później niż w najbliższych dniach czy tygodniach. 

W piwnicy można także przechowywać – szczególnie w lecie – zapas butelkowanej w plastik wody i napojów, który nie zmieścił się do lodówki. Dzięki temu butelka plastikowa nie będzie narażona na działanie wysokiej temperatury i będzie bardziej stabilna jako opakowanie. 

Mrożenie

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o mrożeniu. Jest to genialna forma przechowywania żywności, gdyż żywność wtedy się nie psuje, tłuszcz tylko w niewielkim stopniu ulega jełczeniu, nie zmienia się wartość odżywcza, ani struktura białek itd. 

Ważne jest jednak to, aby żywność przeznaczoną do zamrożenia przygotować w odpowiedni sposób, np. truskawki – odszypułkować, umyć i zamrozić, dania gotowe – od razu po przygotowaniu i schłodzeniu zapakować do specjalnie przeznaczonych do mrożenia opakowań lub torebek i niezwłocznie umieścić w zamrażalniku. Podobnie ze świeżym mięsem czy rybami – czym szybciej znajdą się w temperaturze ujemnej, tym lepiej. Pamiętajmy przy tej okazji, że wiele sklepów oferując świeże ryby wcześniej je rozmraża. Takich ryb nie wolno ponownie zamrozić. Dotyczy to wszystkich dań mrożonych – bezpieczne mrożenie odbywa się tylko raz. 

Często pojawia się też pytania jak długo można przechowywać mrożonki. Oto krótka lista: 

  • Wołowina 12 miesięcy
  • Wieprzowina i chude ryby 8 miesięcy
  • Cielęcina i tłuste ryby 4 miesiące
  • Pieczywo – właściwie bez ograniczeń
  • Dania gotowe do kilku miesięcy
  • Warzywa i owoce – do 12 miesięcy

Warto także pamiętać o zasadzie: pierwsze przyszło, pierwsze wyszło. Wykorzystujemy więc te produkty, których data ważności do spożycia jest krótsza, czyli z reguły te, które były kupione jako pierwsze, powinny być spożyte w pierwszej kolejności.

Z kolei warzywa, owoce, które mają uszkodzoną skórkę należy spożyć zdecydowanie jak najszybciej. Skórka bowiem chroni produkt przez wniknięciem drobnoustrojów, które przyśpieszą procesy gnilne.

Pamiętajmy o tym, aby na talerze trafiała tylko bezpieczna, świeża żywność. Obite jabłko czy zżółknięta sałata i zazieleniony ziemniak to niestety surowiec, który powinniśmy wyrzucić. 

zdjęcie:

dietetyk.guru