Probiotyki sposobem na walkę z nadciśnieniem?

nadciśnienie
1 min aby przeczytać artykuł

Na łamach Physiological Genomics opisano badanie przeprowadzone na szczurach, dotyczące zależności pomiędzy bakteriami zasiedlającymi nasze jelita, a występowaniem nadciśnienia tętniczego.

Rola mikrobioty w badaniu

Do badania wykorzystano dwie grupy zwierząt. Jedna miała wysokie ciśnienie tętnicze krwi, druga normalne. Pobrano mikroflorę jelita grubego z obu grup. Następnie zastosowano na szczurach 10-dniową kurację antybiotykową, żeby zmniejszyć w jak największym stopniu ich naturalną florę bakteryjną. Po tym czasie przeszczepiono materiał biologiczny. Szczury z nadciśnieniem dostały florę bakteryjną tych z grupy z normalnym ciśnieniem i odwrotnie, te z normalnym ciśnieniem otrzymały mikrobiotę zwierząt z nadciśnieniem.

Wyniki

Po przeprowadzonym badaniu u szczurów z normalnym ciśnieniem wytworzyło się nadciśnienie, natomiast u drugiej grupy nie było znaczącej poprawy w wysokości ciśnienia, jednakże wartości lekko spadły.

Jest to sygnał dla naukowców, w którym kierunku kontynuować badania. Możliwe, iż w celu leczenia nadciśnienia tętniczego dołączy się również kurację probiotykami, które zawierają korzystne dla nas bakterie.

Źródło:

www.the-aps.org

Ilustracja:

pixabay.com