Piramida aktywności fizycznej

piramida aktywności fizycznej
2 min aby przeczytać artykuł

Piramida aktywności fizycznej jest zaleceniem pokazującym, jak często przykładowe czynności fizyczne powinny być wykonywane przez różne osoby, w zależności oczywiście od wieku.

Zamieszczone tutaj zdjęcie przedstawia piramidę aktywności fizycznej dla osób dorosłych, jaka obowiązuje w tym przypadku w Katalonii. Bardzo mi się ona spodobała, dlatego chciałam się nią podzielić. Można taki plakat zobaczyć w każdej państwowej przychodni.

piramida aktywności fizycznej

Piramida podzielona jest na cztery sekcje. Idąc od dołu mamy czynności o największej częstotliwości wykonywania. Im wyżej, tym częstotliwość się zmniejsza, a ilość energii jaką musimy spożytkować na wykonanie aktywności rośnie, ale tylko do 3 segmentu.

  1. Aktywny styl życia, czyli czynności które każda dorosła osoba powinna wykonywać 30 min każdego dnia. Mamy tutaj przedstawione takie aktywności jak spacer, sprzątanie, chodzenie po schodach, czy prace w ogrodzie.
  2. Sport i zajęcia rekreacyjne, czyli czynności już bardziej angażujące nasze ciało. Te aktywności powinny być wykonywane prawie każdego dnia przez 30 minut. Przedstawiono tutaj pływanie, taniec, jazdę na rowerze, wspinaczkę oraz tenis ziemny.
  3. Elastyczność i równowaga wykonywane 3 do 7 razy w tygodniu. Tutaj można zaliczyć jogę, rozciągnie oraz siła i kulturystyka wykonywane 2 do 3 razy w tygodniu. Tutaj natomiast zaliczamy siłowe ćwiczenia na siłowni oraz zajęcia z fitnessu.
  4. Brak aktywności fizycznej zalecany w dawce bardzo małej.
źródło:

gencat.cat

ilustracja:

zdjęcie dietetyk.guru