Ortoreksja – obsesja zdrowego jedzenia
Wydawać by się mogło, iż w czasach kiedy to otyłość jest problemem numer jeden, jedzenie zdrowej żywności nie powinno byc niczym złym. Nic bardziej mylnego. W momencie, kiedy osoba musi zjeść „czysto“, odmawia posiłków rodzinnych, odrzuca potrawy, które kiedyś uwielbiała, dodatkowo wszytsko co je musi być przez nią osobiście przygotowane, jest wysoce prawdopodobne, iż zaczyna cierpieć na zaburzenia odżywiania nazywane ortokesją.
Czym jest ortoreksja?
Jest to zaburzenie odzywiania zdefiniowane w latách 90-tych. Polega na potrzebie jedzenia wyłącznie produktów zdrowych i „czystych“, czyli najlepiej przygotowanych przez samego siebie. Ostatnimi czasy w mediach duzo mówi się o ekologicznej, nieprzetworzonej żywności, co może potegować wystepowanie ortokesji. W przeciwiństwie do anoreksji chodzi o jakość spozywanych pokarmów, nie ilość.
Założyciel Academy of Nutrition and Dietetics, Marjorie Nolan, stwierdza iż ortoreksja zaczyna się niewinnie. Na początku chodzi o to, żeby żyć zdrowo, później zaczyna być obsesją. Dla osoby już chorej nie istnieją rzeczy przetworzone takie jak biala maka czy cukier. Nawet takie produkty jak chleb pełno ziarnisty, który jest zdrowy, ma duzo błonnika, także jest przez nich odrzucany, gdyż też jest już przetworzony. Każdy spożywany przez te osoby pokarm musi miec certyfikat eko.
Osoby cierpiące na ortoreksję nie boją się, że przytyja, jak to jest w przypadku anoreksji, jednakże natura zaburzenia odzywiania (obsesja) jest podobna.
Ortoreksja często sprawia, iż osoby zaczyną eliminować konkretne grupy produktów, jak nabiał czy zboża. Póżniej z codziennego menu wypadają kolejne grupy pokarmów. Wszytsko w imię spożywania jak najbardziej idelanego pokarmu. Często w krytycznych momentach dochodzi do niedozywnienia organizmu.
Odizolowanie
W kolejnych fazach zaburzenia jakim jest ortoreksja, dochodzi do izolowania się od rodziny i przyjaciół. Współne jedzenie jest często czynnością łaczacą rodzinę, przyjaciół. W momencie, kiedy osoba musi zjeść posiłek „czysty“, który wie, jak zostal przygotowany, wspólne obiady zaczynają byc dla tej osoby męczące. Dlatego najczęsciej nastpuje rezygnacja ze wspólnych spotkan przy stole i odizlowanie sie od reszty.
Terapia przy ortoreksji
Tak jak w przypadku każdego zaburzenia odżywania, takže i ortoreksja wymaga terapii. Nolan radzi, aby w momencie kiedy zauwazymy u osoby zachowania świadczace o ortoreksji, nie mówić do niego po prostu – Idź na terapię- tylko najpiej powiedzieć, żeby dana osoba porozmawiała z kimś, czy sposob w jaki sie odżywia jest normalny.
Często osoby cierpiące na ortoreksję mają szeroką wiedzę jeśli chodzi o odżywanianie, jednakże bywa to wiedza z kolorowych magazynów. Dyplomowany dietetyk/terapeuta zajmujacy się zaburzeniem odzywniania będzie najlepszym doradzcą, który może rozwiązać problém osoby chorej na ortoreksję.
Źródło:
eatright.org
Ilustracja:
pixabay.com