Olejki eteryczne – pomocne w leczeniu zaparć

olejki eteryczne_zaparcia
4 min aby przeczytać artykuł

Podczas zmiany stylu życia czy diety, często może dochodzić do zaparć. Jeśli występują one okazjonalnie, nie jest to powód do niepokoju. Gorzej, jeśli są poważniejszą chorobą, jak w przypadku zespołu jelita drażliwego. Jak wtedy można sobie pomóc?

Zaparcie

Lekarze definiują ten stan jako mniej niż 3 wypróżnienia w tygodniu. Dodatkowo stolec jest bardzo twardy, suchy, trudny do wydalenia. Osoba cierpiąca na zaparcie odczuwa duży ból podczas oddawania stolca, do tego towarzyszy temu ból brzucha, a ruchy perystaltyczne jelit nie są tak częste, jak normalnie.

Często sposób na zlikwidowanie zaparć jest bardzo prosty. Należy zmienić dietę na taką, która zawiera znaczące ilości błonnika, dodatkowo pić dużo wody i prowadzić bardziej aktywny tryb życia.

Jednak jeśli mamy do czynienia z chorobą, jaką jest zespół jelita drażliwego, problem staje się bardziej skomplikowany. Naukowcy twierdzą, iż problemem jest skład bakterii jelitowych, które pomagają trawić pokarmy i wchłaniać substancje odżywcze. Osoby zdrowe mają inną mikroflorę jelitową, niż osoby cierpiące na chroniczne zaparcia lub biegunkę.

Olejki eteryczne

Rośliny zawierają olejki eteryczne, aby chronić się przed niechcianymi bakteriami czy grzybami. W International Journal of Food Microbiology przeprowadzono badania i stwierdzono, iż posiadają one właściwości antybakteryjne.

Naukowcy stwierdzili, iż takie olejki mogłyby pomóc ludzkiemu układowi trawiennemu. Od wieków olejki eteryczne stosowane są w medycynie w leczeniu różnych schorzeń. Należy jednak pamiętać, iż są one bardzo skondensowane, dlatego przed aplikacją powinno się je rozpuszczać np. w oleju kokosowym czy oliwie z oliwek, bądź dodawać do balsamu do ciała. Można wdychać je poprzez specjalne dyfuzory, czy też dodawać kilka kropli na ciepłą szmatkę, tworząc kompres.

Niestety, niektóre olejki mogą uczulać i nie każdy może je stosować. Najlepiej w takim przypadku porozmawiać z osobą wykwalifikowaną w tym temacie.

A jakie olejki według naukowców dobrze wpływają na zaparcia?

Olejek imbirowy

Olejek ten od wieków był używany w medycynie chińskiej i indyjskiej. Wiadomo, iż korzeń imbiru pomocny jest w leczeniu nudności, czy problemów trawiennych, jednak olejek jest dużo bardziej skoncentrowany.

Należy go używać w formie kompresu. 2 krople należy dodać na ciepłą szmatkę, pamiętając, aby nie była zbyt gorąca. Z takim kompresem leżymy kilka minut. W momencie, kiedy zrobi się chłodny, przez 2-3 minuty należy wykonywać masaż brzucha zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Olejek miętowy

Olejek ten zawiera mentol, dzięki któremu odczuwamy chłód. Niestety u niektórych osób może powodować podrażnienia. Wtedy należy zaprzestać używania. Olejku tego nie można stosować u niemowląt i dzieci, gdyż może wywołać problemy z oddychaniem.

A w jaki sposób pomaga przy zaparciach? Olejek ten wmasowywany okrężnymi ruchami w miejscu bólu, pomaga go złagodzić a dodatkowo rozluźnia mięśnie. Ok 3-4 kropli olejku rozpuszczamy w innym oleju będącym nośnikiem i masujemy okrężnymi ruchami bolące miejsce. Jeśli jest to możliwe, należy wykonywać ten proces 3 razy dziennie.

Olejek z kopru włoskiego

Koper włoski jest rośliną pomocną w problemach trawiennych już u niemowląt. Opublikowane w BioMed Research International badania wskazywały na „lotne składniki olejku eterycznego kopru włoskiego”, jako te najmocniej działające.

Olejek z kopru włoskiego (2 krople) należy rozpuścić w oleju będącym nośnikiem. Masaż w kierunku wskazówek zegara zaczynamy od pępka i następnie zwiększamy okręgi.

Aby zwiększyć działanie, można kilka kropli dodać do dyfuzora i wdychać go w momencie wykonywania masażu.

Olejek lawendowy

Olejek ten znany jest ze swoich właściwości relaksacyjnych i niwelujących stres. Warto rozpylić go wieczorem w pomieszczeniu, aby zrelaksować swoje ciało, w tym mięśnie brzucha.

Dodatkowo można rozpuścić go w innym oleju i wykonać masaż brzucha okrężnymi ruchami.

Olej z rumianku

Można go stosować w połączeniu z olejkiem z lawendy. Pozwala on rozluźnić mięśnie brzucha, poprawia ruchy jelit i niweluje wzdęcia.

Po rozpuszczeniu w oleju nośnikowym, należy opuszkami palców wmasowywać w okolice brzucha okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 źródło:

medicalnewstoday.com

ilustracja:

pixabay.com