Nowy sposób na nieinwazyjne wykrycie chorób jelita
Na łamach Nature Electronics opublikowano rewolucyjne odkrycie naukowców z Melbourne. Stworzyli oni kapsułkę, która jest w stanie zmierzyć poziom tlenu, wodoru oraz dwutlenku węgla w organizmie ludzkim i dodatkowo dane wysłać od razu na telefon komórkowy.
Nowy system immunologiczny?
Przeprowadzając test, naukowcy odkryli dzięki kapsułce, iż ludzki żołądek posiada coś w stylu swojego własnego systemu ochronnego. W momencie, kiedy ciało obce przebywało dłużej niż standardowo przebywa w żołądku jedzenie, organ ten zaczął wydzielać utleniające substancje chemiczne, które miały za zadanie pozbyć się zalegającego ciała obcego.
Taki sposób „walki” żołądka z trawioną treścią nie był wcześniej znany naukowcom.
Kolejnym odkryciem był tlen znajdujący się w okrężnicy osób będących na diecie wysoko błonnikowej, gdzie ogólnie przyjmuje się, iż w tym miejscu jelita nie ma już tlenu. Naukowcy twierdzą, iż taka informacja może pomóc lepiej zrozumieć sposób powstawania np. nowotworu jelita grubego.
Potencjalne narzędzie diagnostyczne
Badanie było przeprowadzone na 7 osobach. Jedne były na diecie wysoko, drugie na nisko błonnikowej. Dzięki kapsułce można było zaobserwować początek fermentacji żywności. Daje to możliwość klinicznego monitorowania procesu trawienia, czy też stanu jelit.
Dodatkowo istnieje możliwość monitorowania aktywności mikrobiomu w żołądku, co w znacznym stopniu wpływa na zdrowie naszych jelit. Obecnie bada się jedynie próbki kału bądź fragment jelita (wycięty podczas zabiegu chirurgicznego), aby dowiedzieć się czegoś o mikroflorze. Jednak jest to już etap dalej. Kapsułka może pokazać działanie w czasie rzeczywistym.
Pierwsza faza testów pokazała, iż kapsułka jest całkowicie bezpieczna dla ludzi. Po przejściu drugiej fazy bardzo możliwe, iż na rynku w końcu pojawi się nieinwazyjne narzędzie, które będzie w stanie pokazać zaburzenia jelitowe, zarówno złe wchłanianie pokarmów, jak również raka okrężnicy.
źródło:
www.rmit.edu.au
publikacja:
Kourosh Kalantar-Zadeh, Kyle J. Berean, Nam Ha, Adam F. Chrimes, Kai Xu, Danilla Grando, Jian Zhen Ou, Naresh Pillai, Jos L. Campbell, Robert Brkljača, Kirstin M. Taylor, Rebecca E. Burgell, Chu K. Yao, Stephanie A. Ward, Chris S. McSweeney, Jane G. Muir, Peter R. Gibson. A human pilot trial of ingestible electronic capsules capable of sensing different gases in the gut. Nature Electronics, 2018; 1 (1): 79 DOI: 10.1038/s41928-017-0004-x
ilustracja:
pixabay.com