Nowy lek na otyłość

lek na otyłość
2 min aby przeczytać artykuł

W gazecie Diabetes, Obesity and Metabolism zostało opublikowane badanie naukowców z Uniwersytetu w Leeds wyjaśniające, w jaki sposób semaglutyd może być idealnym lekarstwem do walki z kliniczną otyłością.

Semaglutyd – działanie

Osoby chore, cierpiące na cukrzycę, spożywają semaglutyd raz w tygodniu. Oznacza to dla nich średnio spadek wagi o ok. 5 kg w ciagu 3 miesięcy. Zmiany zachodzą w wielkości tkanki tłuszczowej. W trakcie terapii tym lekiem, osobom nie tylko zmniejszał się apetyt, ale także chorzy zaczęli zwracać większą uwagę na to ile jedzą, a także zmieniły się ich preferencje, w kierunku pokarmów z mniejszą zawartością tłuszczu.

Dlaczego semaglutyd w walce z otyłością – badanie

Naukowcy zauważyli, że lek działa na wiele sfer w mózgu. Osoby chore jedzą mniej, wybierają zdrowsze jedzenie, ich pragnienie spożywania się zmniejszyło, dodatkowo spada udział tkanki tłuszczowej w składzie masy ciała. Działa on jak hormon GLP-1, który odpowiada za kontrolę apetytu.

W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 28 pacjentów z BMI od 30-45kg/m2. Połowa z nich dostała semaglutyd, połowa placebo. Żadna z osób nie wiedziała, do której grupy należała. Terapia trwała 12 tygodni. Po tym czasie osoby zostały zaproszone do restauracji. Co ważne, zostało im powiedziane, że mają zjeść tyle, aż poczują się komfortowo. Notowano, kto ile zjadł, jakie potrawy wybierał. Zbadano również skład ich ciała, zwracając szczególną uwagę na tkankę tłuszczową. Badanie zostało powtórzone, tylko zamieniono grupy.

Wniosek był jeden. Osoby biorące semaglutyd zmniejszyły o 24% ilość spożywanego jedzenia (energii z jedzenia). Sprawdzono również procesy metaboliczne. Pozostały one bez zmian, co oznaczało, iż spadek zawartości tkanki tłuszczowej był spowodowany lepszą kontrolą nad własnym apetytem. Dzięki temu lekowi, część osób będzie w stanie odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Lek ten jeszcze nie został jeszcze wypuszczony na rynek, jednak badania są już na bardzo zaawansowanym etapie.

źródło:

www.leeds.ac.uk

ilustracja:

pixabay.com