Niedobory witaminy A oraz żelaza – nowy test dający wynik w 15 minut

niedobór witamin A i żelaza - test
2 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z Cornell University wynaleźli test paskowy, który na podstawie próbki krwi, w ciagu 15 minut sprawdza niedobór witaminy A oraz żelaza.

Witamina A oraz żelazo

Z niedoborem witaminy A związana jest ślepota, braki żelaza oznaczają głównie anemię. Oba te niedobory mogą doprowadzić do śmierci. Jedna trzecia światowej populacji wykazuje te niedobory. W krajach rozwijających się dotyka to głównie dzieci oraz o kobiety w ciąży. Niedobory witaminy A wykazuje 250 milionów dzieci na świecie w wieku przedszkolnym.

Według danych WHO rocznie 500 tys. dzieci staje się niewidomymi, a połowa z nich umiera wskutek większej podatności organizmu na różnego typu infekcje.

Z racji faktu, iż dotyczy to głównie krajów rozwijających się, zaistniała potrzeba stworzenia takiego testu, który będzie szybki, tani i dostępny w punktach opieki.

O witaminie A przeczytasz tutaj : witamina-a-to-warto-wiedziec

Retinol, CRP, ferrytyna

Najważniejsze w przypadku niedoborów jest ich szybkie wykrycie, aby móc w odpowiedni sposób zadziałać. Taki test daje też możliwość indywidualnego podejścia do pacjenta z niedoborem.

Test jest wielkości pojemnika na obiad. Zawiera testy paskowe na próbki krwi, podobnie jak u osób z cukrzycą.

Naukowcom udało się zamieścić na teście trzy różne rodzaje przeciwciał, które wiążą się z markerami w krwi człowieka. I tak test ten mierzy stężenie białka, które wiąże retinol (wzrok), białko ostrej fazy – CRP (wykrycie infekcji) oraz ferrytynę (wykrywa anemię).

Naukowcy są zdania, iż ten szybki test zminimalizuje problemy związane z niedoborem witaminy A oraz żelaza w krajach rozwijających się, dzięki możliwości szybkiej diagnozy.

źródło:

news.cornell.edu

publikacja:

Zhengda Lu, Dakota O’Dell, Balaji Srinivasan, Elizabeth Rey, Ruisheng Wang, Sasank Vemulapati, Saurabh Mehta, David Erickson. Rapid diagnostic testing platform for iron and vitamin A deficiencyProceedings of the National Academy of Sciences, 2017; 201711464 DOI: 10.1073/pnas.1711464114

ilustracja:

pixabay.com