Możliwy nowy sposób walki z rakiem trzustki

rak trzustki_ciekawostki
3 min aby przeczytać artykuł

W British Journal of Cancer opublikowano najnowsze odkrycie dotyczące walki z nowotworem trzustki. Przedstawiono badanie, pokazujące, w jaki sposób można odciąć „dostawy energii” komórkom nowotworowym. Skutkuje to „zatruciem” komórek raka trzustki poprzez nieodwracalne nagromadzenie się w nich wapnia.

Jaką rolę odgrywa tu wapń?

Wapń jest makroelementem bardzo potrzebnym, gdyż reguluje wiele funkcji wewnątrzkomórkowych. Jego działanie jest korzystne, chyba że zostanie przekroczony ściśle kontrolowany jego niski poziom. Wtedy można doprowadzić do śmierci komórki. Taka kontrola poziomu wapnia wewnątrz komórki możliwa jest dzięki pompom na ich powierzchni, które to wykorzystując energię chemiczną, wydalają nadmiar wapnia na zewnątrz.

Badacze zauważyli, iż odcinając zasilanie tym komórkom, doprowadza się do uszkodzenia pomp, a co za tym idzie poziom wapnia zaczyna w nich wzrastać. Porównali to do uszkodzonego statku, który zaczyna nabierać wodę.

Rak trzustki ma najgorsze statystyki, jeśli chodzi o przeżywalność pacjentów. Jest odporny na standardowe leczenie. Dlatego naukowcy stwierdzili, iż teraz najważniejszą strategią w walce z tą chorobą powinno być znalezienie najsłabszego punktu komórek nowotworowych, aby móc doprowadzić do ich zabicia.

W jaki sposób napędzane są pompy wapniowe?

Organizacja charytatywna Pancreatic Cancer Research Fund zasponsorowała badania, w których odkryto, iż komórki raka trzustki w unikalny sposób pobierają energię z cukru, aby napędzać pompy wapniowe. Okazało się, iż używają do tego enzymu o nazwie PKM2.

Jak wykazały badania u pacjentów z nowotworem trzustki, duże nagromadzenie tego enzymu występowało w guzach, w porównaniu z niezmienioną chorobową tkanką wokół. Również duże nagromadzenie PKM2 korelowało ze słabymi rokowaniami pacjentów.

Shikonin – substancja skuteczna w zabijaniu komórek raka trzustki

W laboratorium w Manchesterze przeprowadzono eksperyment na komórkach rakowych trzustki. Zastosowano dwa sposoby wyłączenia działania enzymu PKM2.

Pierwszy sposób polegał na wyłączeniu „maszyny” produkującej białko PKM2. Takie rozwiązanie prowadzi do zmniejszenia, a finalnie do zabicia tego enzymu w komórkach nowotworowych.

Drugi sposób polegał na użyciu naturalnego blokera PKM2, substancji Shikonin, która została wyekstraktowana z suchych korzeni rośliny Arnebia. Jest to roślina stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Substancja Shikonin miała bardzo dobrą skuteczność. Zabijała ona komórki raka trzustki już w kilka godzin po rozpoczęciu leczenia. Zapasy energii potrzebne komórkom rakowym wyczerpywały się, co doprowadziło do uszkodzenia pomp wapniowych, a tym samym do zatrucia komórek nowotworowych poprzez zwiększony poziom wapnia.

Pomimo tego, iż ta naturalna substancja miała tak dobre wyniki w warunkach laboratoryjnych, nie oznacza, iż przez możliwe dodatkowe skutki uboczne będzie tak skuteczna dla człowieka.

Naukowcy będą teraz starać się stworzyć taki lek, który będzie celował w ten proces, aby zabijać jedynie komórki raka trzustki, jednocześnie pozostawiając nienaruszone zdrowe komórki, które opierają się na alternatywnych źródłach energii.

publikacja:
  1. Andrew D. James, Daniel A. Richardson, In-Whan Oh, Pishyaporn Sritangos, Thomas Attard, Lisa Barrett, Jason I. E. Bruce. Cutting off the fuel supply to calcium pumps in pancreatic cancer cells: role of pyruvate kinase-M2 (PKM2)British Journal of Cancer, 2019; DOI: 10.1038/s41416-019-0675-3
źródło:

pcrf.org.uk

zdjęcie:

dietetyk.guru