Mikroflora – sposób na zdrowe starzenie się

zdrowe starzenie się
2 min aby przeczytać artykuł

W magazynie otwartym Frontiers in Immunology zostało opublikowane badanie pokazujące, w jaki sposób ludzki organizm reaguje na dysbiozę jelitową w późniejszym wieku.

Przewlekłe zapalenie

Kondycję organizmu ludzkiego w późniejszym wieku, można nazwać mianem przewlekłego stanu zapalnego. Jest on często powiązany z takimi stanami jak udar, demencja czy choroby sercowo-naczyniowe. Naukowcy odkryli, iż mikroflora jelitowa, której stan pogarsza się wraz z procesem starzenia się, odgrywa dużą rolę  w tym procesie.

 Badanie wskazujące na mikroflorę jelitową

Naukowcy przeprowadzili badanie wykorzystując do tego 3 grupy myszy. Część grupy młodych osobników, wolnych od zarazków, otrzymała bakterie jelitowe od starszych myszy, drugiej części zaszczepiono bakterie od młodych osobników. Sprawdzano odpowiedź układu odpornościowego w śledzionie, węzłach chłonnych oraz w tkance jelita cienkiego.

Okazało się, iż układ immunologiczny zareagował na bakterie od starszych osobników, a nie było reakcji na te otrzymane od młodych osobników.

Dysbioza jelitowa

Wynik badań wskazują, iż zła proporcja pomiędzy „dobrymi” a „złymi” bakteriami, z przewaga tych drugich (dysbioza) może być przyczyną stanu zapalnego w organizmie. Ta nierównowaga prowadzi do przerwania wyściółki jelita, co sprawia, iż do krwiobiegu przedostaje się więcej toksyn. Ma to szereg negatywnych konsekwencji w postaci m.in. zapalenia jelita, cukrzycy, otyłości, czy też nowotworu.

Niestety nie jest do końca poznane, dlaczego mikroflora jelitowa wraz z wiekiem się pogarsza. Jednakże jest to jeden z czynników, obok zmniejszonej aktywności fizycznej czy zmian w diecie, negatywnie wpływającym na kondycję organizmu.

Pocieszającym jest fakt, iż sposobem na zmniejszenie chronicznego stanu zapalnego, towarzyszącemu procesowi starzenia się, może być zdrowy sposób odżywiania wraz z zażywaniem probiotyków i prebiotyków, które to mogą zmienić mikroflorę jelitową.

źródło:

www.frontiersin.org

ilustracja:

pixabay.com