Migdały – to warto wiedzieć
Migdałowiec do przepiękne drzewo o jasnoróżowych kwiatach, które kwitną np. na południu Europy w okolicach marca i kwietnia. Migdały, które znamy i spożywamy to nasiona owoców migdałowca. Warto jednak wiedzieć, że migdały są w różnych odmianach – migdał zwyczajny, a także migdał gorzki. I to właśnie ten drugi może być dla nas bardzo szkodliwy, gdyż zawiera w swoich nasionach amigdalinę.
Amigdalina
Amigdalina, inaczej zwana witaminą B17, swego czasu popularna była w dietach pacjentów onkologicznych, którzy przypisywali jej działanie lecznicze. Przekonanie o skuteczności działania amigdaliny być może wzięło się stąd, że trwają badania nad wykorzystaniem amigdaliny w leczeniu farmakologicznym chorób nowotworowych (jak do tej pory nie udowodniono ich korzystnego wpływu na leczenie raka).
Na ten moment niestety – trzeba to wyraźnie podkreślić – spożywanie amigdaliny lub/i pestek moreli (bogatych także w amigdalinę) może przynieść olbrzymie szkody w organizmie wpływając na zbytnie obciążenie nerek i wątroby prowadząc do ich niewydolności. W lżejszych przypadkach może powodować niestrawność i bóle brzucha. Dlatego nie zaleca się spożywania amigdaliny jako środka przeciwnowotworowego, a już na pewno nie jest wskazanie zaprzestania leczenia farmakologicznego na rzecz „terapii” amigdaliną.
Słodkie migdały
Wracając jednak do migdałów, które spożywamy jako dodatek do muesli, ciast czy po prostu jako przekąskę to warto zwrócić uwagę na ich działanie prozdrowotne.
Przede wszystkim zawierają cenną witaminę E, którą inaczej nazywamy witaminą młodości. Witamina ta to bardzo silny antyoksydant, który w duecie z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi może odgrywać ważną rolę w dietoprofilaktyce chorób układu krążenia. Witamina E to także witamina bardzo ważna dla kondycji skóry, a jej duże spożycie wpływa dobrze na stan zdrowia włosów i paznokci.
Warto także wspomnieć, że migdały zawierają sporo potasu i magnezu. Składniki te mają ogromne znaczenie zarówno w prawidłowej pracy układu krwionośnego, jak i mięśniowego m.in. zapobiegają bolesnym skurczom, mogą wpływać korzystnie na obniżenie się ciśnienia krwi i wiele innych. W diecie wegan migdały i „mleko” z nich zrobione to bogate źródło wapnia.
Migdały, podobnie jak orzechy, są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga:
- Procesy wypróżniania i oczyszczenia organizmu zapobiegając zaparciom, a nawet pośrednio zmniejszając ryzyko raka jelita grubego;
- Ułatwia utrzymanie prawidłowego stężeni glukozy we krwi zmniejszając tym samym ryzyko powstania insulinooporności i cukrzycy typu II;
Migdały a odchudzanie
Migdały mogą zmniejszać ochotę na słodycze, gdyż dostarczają bardzo wielu składników mineralnych, których braki często rekompensujemy sobie poprzez spożywanie słodyczy. Pamiętajmy jednak, że migdały są bogatym źródłem tłuszczu, a więc i dostarczają sporo energii. Sięgając więc po nie należy je umiejętnie wkomponować w jadłospis, aby nie stworzyć dodatniego bilansu energetycznego. Wybierajmy także migdały bez dodatku karmelu czy innych słodkich lub słonych posypek.
zdjęcie:
Iwona