Kurkumina pomocna w walce z utratą pamięci

kurkumina_utrata pamięci
3 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z UCLA  badając wpływ kurkuminy, zauważyli iż u pacjentów, u których nastąpiła łagodna utrata pamięci związana z wiekiem, substancja zawarta w kurkumie polepszyła ich pamięć a także zdolności poznawcze.

Kurkumina – działanie przeciwzapalne

Jest to substancja znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Uważa się, iż w Indiach, gdzie kurkuma jest podstawową przyprawą używaną w kuchni, występuję mniejsza ilość osób chorujących na Alzheimera.

W badaniu naukowcy użyli łatwo przyswajalny suplement kurkuminy. Sprawdzano wpływ suplementu na wydajność pamięci u osób bez demencji, a także potencjalny wpływ na mikroskopijne blaszki i sploty w mózgu u osób z Alzheimerem.

Naukowcy mówią otwarcie, iż nie jest do końca znane, w jaki sposób działa kurkumina, ale może to być związane z jej właściwościami przeciwzapalnymi, co implikuje zmniejszenie stanu zapalnego mózgu, który to jest powiązany z chorobami neurodegeneracyjnymi u osób starszych.

O zaletach kurkumy przeczytasz tutaj: 4-powody-dla-ktorych-warto-stosowac-kurkume

Lepsza pamięć i koncentracja

Za pamięć oraz emocje odpowiadają dwa regiony w mózgu : ciało migdałowate oraz podwzgórze. Właśnie w tych rejonach były sprawdzane sygnały wysyłane przez dwa białka: amyloid oraz tau.

Badanie przeprowadzono na 40 uczestnikach. Trwało ono 18 miesięcy. Była to podwójnie ślepa próba z grupą kontrolną. Osoby miały od 50 do 90 lat. Skarżyły się na łagodne problemy z pamięcią. Losowo wybrano, które osoby otrzymają placebo, a które 90 miligramów kurkuminy, dwa razy dziennie przez 18 miesięcy.

Na początku badania uczestniczy przeszli standardowe testy pamięci, a następnie co 6 miesięcy były one powtarzane. Dodatkowo zbadano poziom kurkuminy we krwi na początku i po 18 miesiącach.

U 30 uczestników zostały wykonane na początku badania oraz na końcu tomografia oraz skany PET w celu określenia w mózgu poziomu amyloidu oraz tau.

Wyniki badań były bardzo ciekawe. U osób, które dostawały kurkuminę nastąpiła poprawa pamięci oraz koncentracji. Ci, którzy dostawali placebo nie wykazali takiego pozytywnego efektu. Dodatkowo testy pamięci wykazały 28% polepszenie ich wykonania po 18 miesiącach u osób zażywających suplement kurkuminy. Wykonane na koniec całego badania skany PET oraz tomografia pokazały mniej sygnałów amyloidu oraz tau w mózgu. Kurkumina polepszyła również nastrój u osób, które ją spożywały.

6 osób (4 które otrzymały kurkuminę i 2 otrzymujące placebo) doświadczyło efektów ubocznych w postaci bólu brzucha i nudności.

Teraz naukowcy chcą zwiekszyć liczbę uczestników badania. Chcieliby sprawdzić, czy kurkumina będzie działać antydepresyjnie u osób, które wykazują łagodne stadium depresji. Dodatkowo pozwoliłoby to na sprawdzenie różnic w działaniu kurkuminy w zależności od wieku czy genetycznego ryzyka choroby Alzheimera.

źródło:

www.ucla.edu

publikacja:

Gary W. Small, Prabha Siddarth, Zhaoping Li, Karen J. Miller, Linda Ercoli, Natacha D. Emerson, Jacqueline Martinez, Koon-Pong Wong, Jie Liu, David A. Merrill, Stephen T. Chen, Susanne M. Henning, Nagichettiar Satyamurthy, Sung-Cheng Huang, David Heber, Jorge R. Barrio. Memory and Brain Amyloid and Tau Effects of a Bioavailable Form of Curcumin in Non-Demented Adults: A Double-Blind, Placebo-Controlled 18-Month Trial. The American Journal of Geriatric Psychiatry, 2017; DOI: 10.1016/j.jagp.2017.10.010

ilustracja:

pixabay.com