Kolendra – to warto wiedzieć

kolendra
3 min aby przeczytać artykuł

Kolendra, a właściwie kolendra siewna to przyprawa, która jest bardzo popularna w krajach azjatyckich, ale także Ameryce Południowej i Afryce Północnej. Jest to roślina z rodziny selerowatych. Do spożycia nadają się zarówno liście, jak i charakterystyczne nasiona – dość twarde, ale bardzo aromatyczne kulki.

Wartości odżywcze kolendry

Wartości odżywcze warto rozpatrzeć w porównaniu do podobnego produktu. Dla Azjatów nać kolendry jest tak samo ważna, jak dla nas natka pietruszki. Dlatego też popatrzmy na różnice w wartościach odżywczych obu produktów. 

Obie nacie dostarczają sporą ilość witaminy A (REA), ale jednak pietruszka jest lepszym źródłem niż liście kolendry. Podobnie wygląda zestawienie zawartości kwasu foliowego i witaminy C. Kolendra dostarcza go trzykrotnie mniej, aniżeli nać pietruszki i sześciokrotnie mniej witaminy C.

W przypadku składników mineralnych również pietruszka wypada korzystniej, gdyż dostarcza więcej wapnia, manganu, potasu, a w szczególności żelaza. Zawartość manganu jest podobna w obu roślinach.

Kolendrę należy traktować jako dodatek smakowy o pewnych właściwościach prozdrowotnych, ale niekoniecznie jako bardzo dobre źródło składników odżywczych, gdyż dodaje się jej – jak w przypadku większości przypraw – niewielkie ilości.

Działanie prozdrowotne kolendry

Kolendra wspomaga trawienie. Wszystko to zawdzięcza olejkom eterycznym, które pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Uważa się także, że może mieć pozytywny wpływ na wzdęcia, a także kolki jelitowe. Nie zaleca się jednak podawania jej niemowlakom ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia alergii. Dla dorosłych można jednak przygotować napar z kolendry, aby nieco wspomóc trawienie.

Kolendra ma działanie lekko przeciwbakteryjne, dlatego działa korzystnie na zęby, a także odświeża oddech.

Alergia krzyżowa

W przypadku kolendry pojawia się bardzo złożona alergia krzyżowa zwana syndromem bylicy-brzozy-selera-przyprawy. W praktyce oznacza to, że osoby uczulone np. na pyłki brzozy mogą również być alergikami na kolendrę, a po jej spożyciu mogą pojawić się objawy alergiczne ze strony układu oddechowego, jak i pokarmowego czy w postaci skórnej wysypki. 

Uważa się, że około 15% alergików reaguje negatywnie na kolendrę. 

Jeśli jednak przyjmiemy, że większość z nas może bezpiecznie spożywać kolendrę, warto wykorzystywać ją w kuchni, aby wzbogacać smaki przeróżnych potraw. Trzeba jednak wiedzieć, że w sprawie preferencji smakowych świat podzielony jest na pół: na tych, co kochają kolendrę nad życie, a także tych, którzy jej nie tolerują w żadnej formie i w żadnej postaci. Dlatego też, jeśli nie mamy pewności co do preferencji naszych gości, wykorzystajmy natkę pietruszki lub dajmy wybór. 

zdjęcie:

dietetyk.guru (kwitnąca kolendra)