Jedzenie późnym wieczorem – jakie skutki dla organizmu ?
W badaniu opublikowanym w Experimental Physiology naukowcy pokazali, jak jedzenie wieczorne wpływa na nasz organizm i w jakim stopniu 24 godzinny cykl dobowy za to odpowiada.
Zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 oraz chorób serca
Naukowcy przeprowadzili badanie na szczurach. Badano poziom trójglicerydów we krwi. Sprawdzano, jak wyglądają wyniki krwi w dwóch najważniejszych fazach w ciągu 24 godzinnego cyklu. Okazało się, iż podając jedzenie bogate w tłuszcze przed fazą odpoczynku, poziom trójglicerydów bardzo gwałtownie rósł, niż jeśli podano to samo jedzenie na początku aktywnej fazy.
Co najważniejsze w tym przypadku, kiedy usunięto zwierzętom część mózgu odpowiedzialną za biologiczny, 24 godzinny cykl, nie było różnicy w poziomach trójglicerydów we krwi.
W związku z tym, iż wysoki poziom tłuszczu we krwi powiązany jest z chorobami serca czy cukrzycą typu 2, człowiek nie powinien lekceważyć swojego cyklu biologicznego. Z jednej strony bardzo pomocne jest móc czasami oszukać swój cykl dobowy i zdrzemnąć się w ciągu dnia, czy być gotowym do działania w nocy, kiedy wymaga od nas tego sytuacja, jednak w dłuższej perspektywie nocne jedzenie, które często wynika ze sposobu życia ( dużo podróży i związanych z nimi zmianami czasu, czy praca zmianowa), może mieć negatywne efekty.
źródło:
www.physoc.org
ilustracja:
pixabay.com