Imbir i jego działanie prozdrowotne

Imbir
3 min aby przeczytać artykuł

Imbir to bylina z rodziny imbirowatych. Popularny na półkach sklepowych imbir to imbir lekarski, ale gatunków imbiru jest bardzo wiele (około 140).

Pochodzenie imbiru

Kłącze imbiru znane jest obecnie na całym świecie, ale pierwsze doniesienia o jego uprawie sięgają ponad 3 tysięcy lat temu, a za ojczyznę imbiru uważa się Azję. Dopiero później sprowadzono przyprawę tę w rejon basenu Morza Śródziemnego, gdzie przez jakiś czas był wykorzystywany jako środek płatniczy. Dzięki temu szybko znalazł się w łaskach na całym świecie i zyskał swoim smakiem i charakterystycznym aromatem wielu amatorów.

Imbir, podobnie jak inne przyprawy, stosowany jest w niewielkich ilościach, dlatego też nie należy go rozpatrywać w kategoriach dobrego źródła składników mineralnych, witamin czy makroskładników. W przyprawach liczą się najbardziej specyficzne cechy, które – w przypadku imbiru – nadają przyprawom właściwości prozdrowotne. 

Działanie prozdrowotne

Imbir to prawdziwy skarb zarówno w kuchni, jak i w apteczce domowej. Dzięki bardzo silnym olejkom eterycznym (gingerol, zingeron, cytral) i innym związkom aktywnych ma wiele właściwości prozdrowotnych i dzięki temu jest także szeroko wykorzystywany w farmacji.

Ułatwia trawienie

Imbir wpływa korzystnie na zwiększanie się wydzielania śliny, soków żołądkowych, a także żółci. Dzięki temu przyśpiesza procesy trawienia, a także może zwiększać apetyt, co jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów narażonych na niedożywienie.

Co więcej, imbir wpływa łagodząco na mdłości i wzdęcia. Dzięki temu można go stosować w przypadku zatruć pokarmowych, w mdłościach związanych z ciążą (w niewielkich ilościach i po konsultacji z lekarzem). Jest także składnikiem popularnych suplementów diety dla dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną.

Na przeziębienie

Imbir ma właściwości rozgrzewające, a ponadto działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dlatego też stosuje się go często w sezonowych infekcjach górnych dróg oddechowych oraz w kaszlu. Również TMC zaleca stosowanie imbiru w czasie nieżytu, gdyż ponoć wpływa on na rozrzedzenie śluzu, a także łagodzi kaszel.

Afrodyzjak? 

Wiele osób potwierdza działanie pobudzające imbiru. Badania naukowe jednak nie przedstawiły twardych dowodów na to. Wiadomo jednak, że duże spożycie imbiru przez szczury zwiększyło ilość wydzielanego w ich krwi testosteronu. 

Co więcej, imbir wpływa korzystnie na układ krążenia (obniża ciśnienie krwi, zmniejsza agregację płytek krwi, rozrzedza krew, a także pływa korzystnie na regulację cholesterolu), a jego sprawne działanie wiąże się z całą pewnością z lepszą sprawnością seksualną.

Innymi właściwościami imbiru to działanie przeciwzapalne, a także przeciwbólowe. Niektórzy porównują jego działanie do popularnych preparatów przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Na co uważać spożywając imbir?

Osoby przyjmujące leki na rozrzedzenie krwi (np. aspirynę), a także pacjenci z nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą powinni zachować szczególną uwagę przy spożywaniu dużych ilości imbiru. Działanie imbiru może bowiem nałożyć się na działanie leków, a efektem tego może być odpowiednio: krwawienia, zbyt niskie ciśnienie, hipoglikemia.

ilustracja:

dietetyk.guru