Efekt jojo

efekt jojo
3 min aby przeczytać artykuł

Efekt jojo to przybieranie na masie ciała po wcześniejszej jej redukcji. Uważa się, że jojo to uzyskanie w ciągu pierwszego półrocza po zakończeniu odchudzania 10% kilogramów uzyskanej poprzez redukcję wzrostu na wadze np. w przypadku osoby, która osiągnęła na skutek diety 50kg masy ciała wzrost o 5kg (w ciągu 5-6 miesięcy po zakończonym odchudzaniu).

Kiedy może nas dotyczyć jojo?

Efekt przyrostu masy ciała po odchudzaniu dotyczy w szczególności osób, które: 

  • Zastosowały zbyt drastyczną dietę redukcyjną, a więc deficyt energetyczny był zbyt duży w stosunku do aktualnych potrzeb organizmu, np. dieta 1000 kcal, przy zapotrzebowaniu około 2000 kcal/d. W takim wypadku chudnie nie tylko tkanka tłuszczowa, ale także masa mięśniowa ulega obniżeniu, a to powoduje obniżenie przemiany materii.  Bardzo trudno odbudować masę mięśniową, a przez to – podnieść przemianę materii. Dotyczy to w szczególności osób na głodówkach, u których deficyt kalorii jest ogromny. Również diety takie, jak kopenhaska, sokowa to duże ryzyko powstania odbicia ma wadze.
  • Spożywały zbyt mało białka – w takim przypadku również redukcji ulega masa mięśniowa, która w dużej mierze napędza metabolizm. Szczególnie w przypadku ćwiczeń z obciążeniem (siłowych) warto zwiększyć nieco ilość białka w jadłospisie, aby tym samym chronić masę mięśniową. 
  • Nie zmieniły na stałe nawyków żywieniowych. Zmiana stylu żywienia to bardzo ważny element dietoterapii nadwagi i otyłości. Jeśli dieta redukcyjna prowadzona jest „od … do…” i nie wiąże się z trwałymi zmianami i kształtowaniem nowych, zdrowszych nawyków, to bardzo łatwo odrobić stracone kilogramy. Dotyczy to bardzo często osób odchudzających się na daną okazję np. na lato, na wesele itd. Również tzw. diety pudełkowe, a więc dowożone pod drzwi, często nie są związane z trwałymi zmianami, a dieta jest stosowana na czas umowy z cateringiem.
  • Rezygnują ze sportu. W trakcie odchudzania aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem, aby wzmacniać masę mięśniową (ale także zwiększać w rozsądny sposób deficyt energii). Istotne jest także, aby umiarkowaną aktywność utrzymać na dłuższy czas. Dzięki temu znacząco łatwiej jest utrzymać efekt redukcji masy ciała bez efektu jojo.

Z punktu widzenie dietetyka, nie ma dobrego odchudzania bez elementów takich jak: zbilansowana, rozsądna i urozmaicona dieta, umiarkowana aktywność fizyczna (zarówno w trakcie kuracji, jak i po jej zakończeniu), a także codzienna praca nad zmianą nawyków żywieniowych – raz, na zawsze.  

ilustracja:

dietetyk.guru