Dlaczego przybieramy na wadze zimą? – słońce może być odpowiedzią

dlaczego tyjemy zimą
2 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z Kanady odkryli, iż komórki tłuszczowe zlokalizowane pod naszą skórą, ulegają zmniejszeniu pod wpływem fal niebieskich światła słonecznego.

Promieniowanie słoneczne

Pierwotny projekt, nad którym pracowali badacze, polegał na takim bioinżynieryjnym zmodyfikowaniu komórek tłuszczowych, aby pod wpływem światła zaczęły wytwarzać insulinę. W ten sposób planowano pomóc osobom z cukrzycą typu 1.

To, co odkryli naukowcy, było dla nich tak niezwykłe i dotąd nigdzie nieopisane, iż wiedzieli, że muszą pociągnąć dalej te badania. Po ekspozycji komórek tłuszczowych na promieniowanie niebieskie emitowane przez słońce, okazało się, iż kropelki tłuszczu „uciekają” z komórki- komórka kurczy się i nie magazynuje nadmiaru tłuszczu.

Odwracając to odkrycie można stwierdzić, iż wiele miesięcy bez słońca w północnym klimacie może sprzyjać przybieraniu na wadze i magazynowaniu tłuszczu, jak to się dzieje u wielu osób w trakcie zimy.

Zastanawiające jest również, czy ten mechanizm nie jest odpowiedzialny za ustalenie liczby komórek tłuszczowych w dzieciństwie.

Naukowcy oczywiście podkreślają, iż nadmierna ekspozycja na słońce, nie jest ani zalecanym ani bezpiecznym sposobem na utratę wagi.

Terapia z użyciem promieniowania słonecznego?

Dzięki temu odkryciu, możliwe iż w przyszłości będzie istnieć szansa na opracowanie terapii leczenia otyłości z użyciem światła, a co za tym idzie takich chorób jak cukrzyca.

Naukowcy zauważają również, iż tak jak słońce określa nasz tryb dobowy, przenikając przez nasze oczy ( dlatego nie powinno się ogladać telewizji przed snem, gdyż emituje takie same promieniowanie jak słońce i zaburza tym samym cykl dzień-noc), możliwe, iż przenikając przez skórę, dyktuję tryb sezonowy, co implikuje przybieranie na wadze zimą i spadek ilości tkanki tłuszczowej latem.

źródło:

www.ualberta.ca

publikacja:

Katarina Ondrusova, Mohammad Fatehi, Amy Barr, Zofia Czarnecka, Wentong Long, Kunimasa Suzuki, Scott Campbell, Koenraad Philippaert, Matthew Hubert, Edward Tredget, Peter Kwan, Nicolas Touret, Martin Wabitsch, Kevin Y. Lee, Peter E. Light. Subcutaneous white adipocytes express a light sensitive signaling pathway mediated via a melanopsin/TRPC channel axis. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-16689-4

ilustracja:

pixabay.com