Diety – jaki wpływ na ich działanie ma genetyka?

diety_genetyka_2
4 min aby przeczytać artykuł

W magazynie Genetics zostało opublikowane badanie pokazujące na modelu zwierzęcym, dlaczego nie każda dieta, nawet uważana za zdrową, służy wszystkim. Najprawdopodobniej odpowiedź zapisana jest w naszym DNA.

5 diet – badanie

Naukowcy zastanawiali się, dlaczego ludzie inaczej reagują na tą samą dietę i jaki udział ma w tym genetyka. Badano objawy fizyczne, szczególnie te dotyczące zespołu metabolicznego (zespół objawów związanych z otyłością), w tym wysokie ciśnienie krwi oraz wysoki poziom cholesterolu, stłuszczenie wątroby oraz poziom cukru we krwi.

W badaniu wzięły udział 4 grupy zwierząt. Przeprowadzono je w okresie 6 miesięcy. W ramach jednej grupy, zwierzęta między sobą nie różniły się znacznie, jednak pomiędzy poszczególnymi grupami, genetyczne różnice były istotne, jak pomiędzy dwiema obcymi osobami.

Naukowcy chcieli, aby wybrane do badania diety, jak najlepiej odzwierciedlały te najpopularniejsze wśród ludzi. Dlatego wybrano dietę amerykańską, czyli wysokotłuszczowa z oczyszczonymi węglowodanami, głównie kukurydzą. Następnie śródziemnomorską z przewagą pszenicy oraz ekstraktu z czerwonego wina. Kolejna była dieta japońska, na bazie ryżu i ekstraktu z zielonej herbaty oraz ostatnia podobna do Atkinsa, dużo białka oraz tłuszczu, ale mało węglowodanów. Trzy ostatnie uchodzą za te zdrowsze. Piąta dieta oznaczała podawanie zwykłej zwierzęcej karmy.

Zdrowa dieta, a wyniki nie najlepsze ?

Wyniki badań były z jednej strony zaskakujące, a z drugiej możliwe, że wyjaśniające, dlaczego nie każdemu te diety służyły, nawet jeśli uchodziły za zdrowe. Ogólnie osobniki na tych trzech zdrowszych dietach wypadły lepiej, niż na diecie amerykańskiej, gdzie jest już raczej dowiedzione, iż ani zwierzętom, ani ludziom ona nie służy. Na diecie amerykańskiej kilka osobników stało się bardzo otyłych z oznakami syndromu metabolicznego. Kilka osobników miało mniej negatywnych efektów i tylko jeden nie wykazał zwiększonej ilości tłuszczu w wątrobie.

Pozostałe diety miały różne wyniki. Na diecie japońskiej jeden z typów genetycznych sobie nie poradził. Zauważono u niego stłuszczenie wątroby wraz z oznakami uszkodzenia.

Na diecie podobnej do Atkinsa, dwie grupy wypadły dobrze, a dla dwóch był to zły wybór. Dla jednej z nich oznaczało to znaczny wzrost wagi, stłuszczenie wątroby oraz podwyższony cholesterol, u drugiej zauważono zmniejszoną aktywność fizyczną oraz więcej tkanki tłuszczowej, pomimo iż osobniki pozostawały chude. To może tłumaczyć, dlaczego część osób pomimo tego, iż wyglada chudo, ma większy odsetek tkanki tłuszczowej w składzie ciała niż powinno mieć.

Dieta śródziemnomorska była różnorodnością efektów. Część osobników była zdrowa, część przytyła, jednak nie było to tak poważne jak w przypadku diety amerykańskiej.

Pierwotnie naukowcy chcieli znaleźć jedną, wspaniała dietę dla każdego, jednak badanie pokazało, iż nie jest to możliwe, gdyż w grę wchodzi genetyka, a każdy z nas się różni. Teraz ich celem jest opracowanie testu genetycznego, który mógłby wskazać, jaka dieta jest odpowiednia dla danej osoby.

źródło:

www.tamu.edu

publikacja:

William T. Barrington, Phillip Wulfridge, Ann E. Wells, Carolina Mantilla Rojas, Selene Y. F. Howe, Amie Perry, Kunjie Hua, Michael A. Pellizzon, Kasper D. Hansen, Brynn H. Voy, Brian J. Bennett, Daniel Pomp, Andrew P. Feinberg, David W. Threadgill. Improving Metabolic Health Through Precision Dietetics in MiceGenetics, 2017; genetics.300536.2017 DOI: 10.1534/genetics.117.300536

ilustracja:

pixabay.com