Dieta zgodna z grupą krwi
Teoria dotycząca związku grupy krwi z dietą zdobyła rozgłos dzięki książce „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi” napisanej przez P. J. D’Adamo. Podobnie jak inne alternatywne diety, zyskała grono zwolenników i przeciwników.
Na czym polega dieta zgodna z grupą krwi?
Teoria doboru produktów według grupy krwi opiera się na wiedzy o ewolucji gatunku ludzkiego i zmieniających się warunkach bytowo – żywieniowych. Założenie jest takie, iż człowiek pierwotny żywiący się głównie mięsem, orzechami, owocami z krzewów posiadał grupę krwi „O”.
Początki rolnictwa i zbieractwa dały początek grupie krwi A, udomowienie zwierząt i styl rolniczo – hodowlany to czas wyłonienia się grupy krwi B, zaś oznaką migrowania ludności jest powstanie grupy krwi AB.
Według autora zmiana stylu życia i sposobu odżywiania powodowała zmiany adaptacyjne w organizmie, co skutkowało powstawaniem nowej grupy krwi. Stworzenie związku pomiędzy sposobem żywienia, a rodzajem grupy krwi zaowocowało tezą, że ludzie o grupie krwi 0 potrzebują diety bogatej w białko zwierzęce (mięso), osoby z grupą krwi A to z kolei rolnicy, którym sprzyja wegetariański styl życia, natomiast osobnicy z grupą krwi B to szczęśliwcy, którzy mogą korzystać z praktycznie wszystkich dóbr żywieniowych łącznie z nabiałem, gdyż to właśnie ich przodkowie udomowili bydło. Z kolei ludzie, którzy posiadają grupę krwi AB muszą uważać na produkty, które nie są wskazane dla osób z grupą krwi A bądź B.
Wady diety zgodnej z grupą krwi
Jest to dieta nie potwierdzona żadnymi badaniami naukowymi, którą można podważyć wieloma argumentami. Po pierwsze, według badań Ludwika Hirszfelda (profesora Polskiej Akademii Nauk) nie ma zależności pomiędzy grupą krwi, a migracją ludzi.
Druga sprawa to kwestia naszego układu trawiennego – o ile mamy szczelne jelita, przez barierę jelitową są w stanie przeniknąć tylko pocięte białka na aminokwasy, a nie białka w postaci dużych cząsteczek. Teoria P. J. D’Adamo opiera się na hipotezie, iż lektyny (białka specyficzne dla danego produktu żywieniowego) przenikają przez barierę jelitową do krwioobiegu i wywołują w naszym organizmie reakcję podobną do tej, która przebiega przy transfuzji inne grupy krwi niż nasza własna.
Na dzień dzisiejszy wiemy, iż istnieje związek pomiędzy cieknącym jelitem (leaky gut syndrome), a różnymi schorzeniami autoagresywnymi, jednakże nie rozróżnia się tutaj osób ze względu na grupę krwi i zawsze dąży do tego, aby przywrócić równowagę w organizmie, tzn. uszczelnić barierę jelitową, a nie wprowadzać restrykcje żywieniowe na całe życie.
Kolejną ważną informacją jest fakt, iż zwierzęta też posiadają różne grupy krwi, jednakże im nie zalecamy odmiennej diety z tego powodu. Wyobrażenie sobie kota, któremu odmówi się jedzenia mięsa, ze względu na inną grupę krwi, bądź konia, którego będziemy karmić mięsem, brzmi dość abstrakcyjnie.
Oceniając zalecenia dla poszczególnych grup krwi, najmniej zdrowa jest dieta osób z grupą krwi „O”. Udział białka w tej diecie jest wysoki, brak w niej węglowodanów złożonych w postaci pełnoziarnistych zbóż. Dla tej grupy osób zaleca się jedzenie głównie czerwonego mięsa, stąd też w diecie mamy wysoki udział kwasów tłuszczowych nasyconych, które przyczyniają się do rozwoju chorób kardiologicznych. Brak nabiału, nie uzupełniony w diecie w inne produkty bogate w wapń (np.mak, brokuły, ryby z drobnymi ośćmi, napoje roślinne wzbogacone w wapń) może prowadzić do niedoborów tego pierwiastka.
Zalety diety zgodnej z grupą krwi
Niewątpliwą zaletą dla wielu osób, są łatwe zasady tej diety. Nikt nie każe liczyć kalorii, ograniczać porcji wkładanych na talerz. Należy jedynie przestrzegać doboru produktów w zależności od grupy krwi.
Najbardziej zdrową odmianą diety jest propozycja dla osób z grupą krwi A. Mamy w tej diecie obecne zboża, ryby, zdrowe tłuszcze w postaci oliwy z oliwek oraz oleju lnianego, rekomendowane są rośliny strączkowe takie jak fasola adzuki, soczewica oraz warzywa i owoce. Jest to sposób żywienia bliski diecie śródziemnomorskiej, która działa kardioprotekcyjnie i jest uznawana za jedną ze zdrowszych diet na świecie. Dodatkowo dieta osób z grupą krwi „A” eliminuje pszenicę, polecając jedzenie innych zbóż bogatych w magnez, wapń, takich jak gryka czy amarantus.
Efekt jaki można na niej osiągnąć?
Dieta zgodna z grupą krwi ma ściśle określony zakres produktów, który można spożywać mając daną grupę krwi. Wymusza to zatem zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych i odrzucenie wielu niezdrowych produktów. Niezależnie, którą grupę krwi posiadamy, w diecie nie znajdziemy fast –foodów, napojów gazowanych czy słodyczy. Już taka zmiana może spowodować, że będziemy szczuplejsi, a nasze samopoczucie się poprawi.
Na podsumowanie
Podsumowując możemy stwierdzić, iż nasza „uważność żywieniowa”, bo tak należy nazwać stan, w którym jesteśmy będąc na diecie, z reguły owocuje poprawą samopoczucia i przypływem energii. Pamiętajmy jednak, że zawsze gdy chcemy sięgnąć po kolejną dietę, która będzie dobra, zgodna, odpowiednia dla nas z jakiegoś niepotwierdzonego naukowo powodu, pomyślmy dwa razy nim ją wypróbujemy na własnej skórze.
Poniżej w tabeli przedstawiono reguły obowiązujące w diecie zgodnej z grupą krwi.
Grupa krwi | Zalecenia żywieniowe | Produkty wskazane | Produkty przeciwskazane |
0 | Dieta bogata w białko zwierzęce (mięso, ew. ryby) z dodatkiem niektórych warzyw i owoców, roślin strączkowych, oleje, orzechy | Czerwone mięso: baranina, cielęcina, dziczyzna, dorsz, makrela, okoń, karp, brokuł, papryka, dynia, por, pietruszka, figi, morwa, śliwki, oliwa, olej lniany, orzechy włoskie, siemię lniane | Zboża, produkty mleczne, awokado, bakłażan, kalafior, ziemniaki, olej kukurydziany |
A | Dieta bezmięsna, bazująca na zbożach bezglutenowych, warzywach, owocach, z dodatkiem ryb, roślin strączkowych, olejów roślinnych | Amarantus, gryka, owies, dorsz, karp, łosoś, brokuł, dynia, cebula, marchew, pietruszka, por, rzepa, ananas, borówki, jagody, | Mięsa, produkty mleczne, zboża zawierające gluten, bakłażan, kapusta biała, ziemniaki |
B | Dieta bazująca na, zbożach, nabiale, mięsie, warzywach, owocach, oliwie | Dziczyzna, baranina, królik, dorsz, flądra, łosoś, halibut, orkisz, owies, proso, mleko, jogurt, kefir, sery, bakłażan, kapusta biała, kalafior, ziemniaki, ananasy, banany, jeżyny, | Gęś, kaczka, krewetki, amarantus, fasola adzuki, gryka, jęczmień, awokado, dynia, pomidory granaty, olej słonecznikowy |
AB | Dieta będąca kombinacją produktów z grupy krwi A i B | Baranina, indyk, królik, jogurty, kefiry, fasola czerwona, soczewica, orkisz, owies, ryż, żyto, bakłażan, brokuły, buraki, kalafior, ananas, cytryna, figi, oliwa z oliwek, | Gęś, kaczka, dziczyzna, mleko, masło, gryka, kukurydza, awokado, karczochy, banany, karambola, pomarańcze, truskawki |
zdjęcie:
dietetyk.guru