Dieta Dukana – dieta wysokobiałkowa
Dieta Dukana to dieta wysokobiałkowa, z dużym ograniczeniem spożycia węglowodanów i tłuszczy dodanych. Opracowana została przez Pierre Dukana, jako remedium na rosnącą epidemię nadwagi i otyłości. Składa się z kilku etapów i co ważne nie wolno żadnego z nich zaniechać, gdyż wówczas nie ma gwarancji powodzenia – tak twierdzi twórca diety.
Etapy diety Dukana
I etap diety trwa ok. 5 – 10 dni, w trakcie którego zjada się tylko produkty białkowe: chude mięso, ryby, jajka, chudy nabiał. Dopuszczalny jest niewielki dodatek soku z cytryny, a także dodatek ziół, cebuli, szczypiorku. Ważne jest również wypijanie dużej ilości płynów – ok. 3 litrów dziennie.
W drugim etapie, nazywanym, naprzemiennym, który trwa do momentu osiągnięcia upragnionej sylwetki, włączone zostają warzywa, które można spożywać do każdego posiłku. Niedozwolone są warzywa wysokoskrobiowe (np. ziemniaki, fasolka, groszek). Faza naprzemienna polega na stosowaniu przez 5 dni diety białkowo – warzywnej, a przez kolejne 5 dni tylko białkowej (tej, co w pierwszej fazie). Nadal należy utrzymać wysokie spożycie płynów.
Trzeci etap, to okres stabilizacji, który powinien być stosowany tym dłużej, im więcej kilogramów się schudło (na każdy zgubiony kilogram, należy stosować 10 dni trzeciego etapu diety). W okresie stabilizacji włączone zostają owoce (jedna porcja dziennie), pieczywo (2 kromki dziennie), inne produkty zbożowe, takie jak makaron, kasza, ryż (dwa razy w tygodniu). W trakcie cyklu dziesięciodniowego – 1 dzień powinien być tylko białkowy (1 faza).
Ostatni, czwarty etap, trwa do końca życia. Należy trzymać się zasady, iż przez 6 dni spożywa się normalne posiłki, natomiast 1 dzień w tygodniu jest tylko białkowy. Doktor Dukan zaleca również, aby codziennie zjadać 3 łyżki otrąb owsianych.
Wady i zalety diety Dukana
Niewątpliwą zaletą diety Dukana jest regularne picie wody, które być może po zaprzestaniu diety stanie się stałym nawykiem. Drugą korzyścią, jaką możemy osiągnąć stosując Dietę Dukana to zwiększenie przemiany materii, nawet o 20 – 30%. Spożywanie dużej ilości białka (w postaci chudych mięs, ryb, nabiału) przyspiesza metabolizm. Jest to następstwem przemian biochemicznych, które dzieją się gdy spożywamy białko. Proteiny stymulują produkcję insulinoopornego czynnika wzrostu IGF 1 oraz hormonu o nazwie glukagon.
Hormon wzrostu odpowiada za budowanie masy mięśniowej, zaś glukagon dba o długotrwałe uczucie sytości po posiłku (czyli nie chodzimy głodni), a co ważniejsze wspomaga przemianę zalegającego w organizmie tłuszczu w energię. Co istotne, jeżeli stężenie glukagonu po posiłku szybko rośnie, oznacza to iż poziom insuliny jest niski, czyli zatrzymane są procesy odkładania tkanki tłuszczowej. Zatem można kolokwialnie powiedzieć, że na diecie Dukana organizm jest maszynką do spalania tłuszczu. Jednakże maszynką, która z czasem musi zacząć normalnie żyć i funkcjonować…
Tyle o plusach, teraz czas na minusy, których jest zdecydowanie więcej. Niedobór węglowodanów, które według aktualnej Piramidy Żywienia Człowieka (opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, 2016) powinny być głównym źródłem energii, to potężny minus przekładający się na kolejne skutki uboczne.
Dieta wysokobiałkowa to olbrzymie obciążenie dla nerek i wątroby. Stąd też jeżeli mamy stwierdzoną jakąkolwiek dysfunkcję któregoś z tych organów bądź cukrzycę, absolutnie nie można podejmować się stosowania diety Dukana.
Kolejna wada diety, to duże zakwaszenie organizmu. Produkty białkowe wykazują charakter zakwaszający. Można by się bronić faktem, iż w fazie drugiej pojawią się warzywa, które działają alkalizująco. Jednakże ilość tych warzyw nie jest w stanie wyrównać zaburzenia, gdyż nadal przez 5 na 10 dni zjada się samo białko. Jakie mogą być skutki zakwaszenia? Począwszy od przewlekłego zmęczenia, braku koncentracji, aż po choroby autoimmunologiczne, stany zapalne czy nowotwory.
Dieta Dukana może również skutkować zwiększonym ciśnieniem tętniczym oraz potężnymi zaparciami.
Dużym minusem diety jest jej monotonność. Pacjenci, którzy miesiącami stosują reżim warzywno – białkowy oraz białkowy siadają z niechęcią do posiłków, już nie mówiąc o tym, że na pewne produkty nie mogą patrzeć.
Jaki efekt można osiągnąć na diecie Dukana?
Efekty w postaci straty kilogramów są duże i szybkie. Osoby stosujące dietę są w stanie schudnąć w przeciągu miesiąca nawet 8-10kg. Jest to z pewnością przyczyna popularności tej diety. Szybkie efekty są niezwykle kuszące. Pozostaje postawić sobie pytanie za jaką cenę i na jak długo.
Niestety wiele osób po zaprzestaniu diety, wraca do dawnej masy ciała, gdyż dieta Dukana nie uczy w żadnej sposób zdrowych nawyków. Jest tylko wycinkiem z życiorysu, po którym często nie można już po prostu patrzeć na produkty białkowe takie jak: kurczak, łosoś czy jajka.
Aby na trwałe zgubić zbędne kilogramy, należy nauczyć się zdrowszego gotowania, zamiany tego co absolutnie niezdrowe na mniej szkodliwe. Należy również wyrobić w sobie nawyk regularnej aktywności fizycznej. Tylko trwałe zmiany które podejmiemy mogą przynieść stałe efekty.
Paradoksalnie lepiej jest schudnąć 5kg w ciągu 3 miesięcy, podejmując mniej restrykcyjną dietę i utrzymać ten efekt niż 10kg w miesiąc, a potem doświadczyć efektu jo-jo. Liczba osób, które zgłaszają się po diecie Dukana do dietetyków w ostatnich kilku latach dramatycznie wzrosła. Jest to jednoznaczny dowód na to, iż szybko nie znaczy skutecznie.
Niedobory w diecie Dukana
Wyeliminowanie z diety produktów zbożowych, owoców oraz tłuszczy roślinnych może skutkować wieloma niedoborami witamin i składników mineralnych. Organizm jest narażony na niedobór witamin z grupy B, takich jak: B1, B2, E, oraz C, jak również składników mineralnych: magnezu czy wapnia (przy niewystarczającej podaży produktów mlecznych). Skutkiem widzialnym mogą być nawracające zajady w kącikach ust, zmatowienie cery, gorsza perystaltyka jelit, duże wahania nastroju oraz spadek odporności.
Zagrożenia związane z dietą
Osoby zaślepione szybką utratą masy ciała często ignorują listę efektów ubocznych. Widzą tylko ilość utraconych kilogramów w krótkim czasie i myślą – zaparcia, nie szkodzi, jakoś dam radę. Brzydsza cera przez pewien czas – trudno, ukryje pod makijażem… Jednakże pewnych problemów zdrowotnych, które mogą być następstwem stosowania diety wysokobiałkowej, już nie ukryjemy. One mogą się pojawić i trzeba będzie się z nimi zmierzyć.
Zagrożenia, które mogą pojawić się „z opóźnionym zapłonem” to wystąpienie chorób autoimmunologicznych (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto, łuszczyca, nieswoiste stany zapalne jelit), narażenie organizmu na procesy nowotworowe, zaburzenia trawienia (wzdęcia, zaparcia, biegunki), dysbioza jelit, nietolerancje pokarmowe.
Na koniec warto zastanowić się czy gra jest warta świeczki – Dieta Dukana to szybki efekt, z dużym prawdopodobieństwem efektu jojo, a do tego „w pakiecie” być może wiele komplikacji zdrowotnych.
ilustracja główna:
photo by Charles Koh on Unsplash
pozostałe ilustracje:
pixabay.com