Czerwone wino pomocne w walce z próchnicą ?

czerwone wino_próchnica
2 min aby przeczytać artykuł

W Journal of Agricultural and Food Chemistry opublikowano badanie pokazujące wpływ polifenoli zawartych w czerwonym winie na kondycję jamy ustnej.

Polifenole

Są to związki organiczne, które naturalnie występują w roślinach. Wytwarzane są, aby chronić roślinę przez szkodliwym działaniem bakterii. Dlatego też uważa się, iż mają dobroczynny wpływ na układ trawienny człowieka, wchodząc w interakcję z bakteriami jelitowymi.

Od dawna wiadomo, iż są silnymi przeciwutleniaczami walczącymi z wolnymi rodnikami.

Naukowcy chcieli sprawdzić, jaki polifenole będą miały wpływ na kondycję dziąseł i zębów. Badanie było przeprowadzone na poziomie molekularnym.

Kwasy kofeinowe i p-kumarynowe

W badaniu użyto dwóch polifenoli z czerwonego wina oraz dwóch ekstraktów: z czerwonego wina i z pestek winogron. Sprawdzano, w jaki sposób te substancje będą oddziaływać na bakterie, które przyklejają się do zębów i dziąseł, powodując próchnicę, choroby przyzębia, czy powstawanie płytki nazębnej.

Praca na poziomie komórkowym pokazała, iż polifenole z wina (kwas kofeinowy oraz kwas p-kumarynowy) w większym stopniu ograniczały przyklejanie się bakterii do komórek niż dostępne na rynku dwa ekstrakty użyte w tym badaniu.

Dodatkowo łącząc polifenole z czerwonego wina z Streptococcus dentisani, który jest doustnym probiotykiem, działanie ochronne było jeszcze silniejsze.

Naukowcy uważają również, iż osiągnięcie niektórych z tych efektów, było możliwe dzięki metabolitom powstałym z trawienia polifenoli zainicjowanego już w jamie ustnej.

źródło:

www.acs.org

publikacja:

Adelaida Esteban-Fernández, Irene Zorraquín-Peña, Maria D. Ferrer, Alex Mira, Begoña Bartolomé, Dolores González de Llano, M. Victoria Moreno-Arribas. Inhibition of Oral Pathogens Adhesion to Human Gingival Fibroblasts by Wine Polyphenols Alone and in Combination with an Oral Probiotic. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2018; DOI: 10.1021/acs.jafc.7b05466

ilustracja:

pixabay.com