Czerwone wino pomocne w walce z próchnicą ?
W Journal of Agricultural and Food Chemistry opublikowano badanie pokazujące wpływ polifenoli zawartych w czerwonym winie na kondycję jamy ustnej.
Polifenole
Są to związki organiczne, które naturalnie występują w roślinach. Wytwarzane są, aby chronić roślinę przez szkodliwym działaniem bakterii. Dlatego też uważa się, iż mają dobroczynny wpływ na układ trawienny człowieka, wchodząc w interakcję z bakteriami jelitowymi.
Od dawna wiadomo, iż są silnymi przeciwutleniaczami walczącymi z wolnymi rodnikami.
Naukowcy chcieli sprawdzić, jaki polifenole będą miały wpływ na kondycję dziąseł i zębów. Badanie było przeprowadzone na poziomie molekularnym.
Kwasy kofeinowe i p-kumarynowe
W badaniu użyto dwóch polifenoli z czerwonego wina oraz dwóch ekstraktów: z czerwonego wina i z pestek winogron. Sprawdzano, w jaki sposób te substancje będą oddziaływać na bakterie, które przyklejają się do zębów i dziąseł, powodując próchnicę, choroby przyzębia, czy powstawanie płytki nazębnej.
Praca na poziomie komórkowym pokazała, iż polifenole z wina (kwas kofeinowy oraz kwas p-kumarynowy) w większym stopniu ograniczały przyklejanie się bakterii do komórek niż dostępne na rynku dwa ekstrakty użyte w tym badaniu.
Dodatkowo łącząc polifenole z czerwonego wina z Streptococcus dentisani, który jest doustnym probiotykiem, działanie ochronne było jeszcze silniejsze.
Naukowcy uważają również, iż osiągnięcie niektórych z tych efektów, było możliwe dzięki metabolitom powstałym z trawienia polifenoli zainicjowanego już w jamie ustnej.
źródło:
www.acs.org
publikacja:
Adelaida Esteban-Fernández, Irene Zorraquín-Peña, Maria D. Ferrer, Alex Mira, Begoña Bartolomé, Dolores González de Llano, M. Victoria Moreno-Arribas. Inhibition of Oral Pathogens Adhesion to Human Gingival Fibroblasts by Wine Polyphenols Alone and in Combination with an Oral Probiotic. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2018; DOI: 10.1021/acs.jafc.7b05466
ilustracja:
pixabay.com