Czarna herbata – w jaki sposób wspomaga odchudzanie?

czarna herbata
2 min aby przeczytać artykuł

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii pokazało, iż czarna herbata ma równie dobroczyny wpływ na mikrobiotę naszego organizmu, jak filiżanka zielonej herbaty. Jest to dobra informacja dla osób uwielbiających pić czarną herbatę.

Polifenole zawarte w herbacie

W magazynie European Journal of Nutrition przedstawiono, jak zawarte w herbacie polifenole wpływają na spadek masy ciała. Te dobroczynne substancje z zielonej herbaty, po wchłonięciu do krwi zmieniają metabolizm wątroby. Z racji tego, iż polifenole czarnej herbaty są zbyt duże, aby mogły być wchłonięte w jelicie, służą do utworzenia bakterii oraz krótko łańcuchowych kwasów tłuszczowych, które to potrafią zmienić metabolizm wątrobowy.

Czarna i zielona herbata prebiotykiem

Badanie przeprowadzono na myszach. Podzielono je na 4 grupy o różnych rodzajach diety: niskotłuszczowa o wysokiej zawartości cukru, wysokotłuszczowa o wysokiej zawartości cukru, wysokotłuszczowa o wysokiej zawartości cukru, która dostawała ekstrakt z zielonej herbaty oraz wysokotłuszczowa o wysokiej zawartości cukru, która dostawała ekstrakt z czarnej herbaty.

Po 4 tygodniach waga myszy otrzymujących ekstrakt z czarnej i zielonej herbaty spadła o tyle samo, co w grupie myszy na diecie niskotłuszczowej.

Od myszy pobrano również próbki jelita grubego, aby sprawdzić zawartość bakterii oraz wycinek wątroby, aby skontrolować poziom tłuszczu. Jak się okazało w próbkach kału myszy spożywających ekstrakt z obu herbat, było mniej bakterii przyczyniających się do otyłości.

Ekstrakt z obu herbat działał, jak prebiotyk, czyli substancja odżywiająca dobre bakterie, które przyczyniają się do naszego lepszego samopoczucia.

Jedyną różnicą w składzie mikrobioty, wskazującą na lekko odmienne działanie obu ekstraktów, było to, że myszy karmione ekstraktem z czarnej herbaty, miały więcej bakterii o nazwie Pseudobutyrivibrio.

źródło:

www.uclahealth.org

ilustracja:

dietetyk.guru