Cynamon – nowe odkrycie w walce z otyłością

cynamon_otyłość
2 min aby przeczytać artykuł

Na łamach magazynu Metabolism ukazał się artykuł przedstawiający działanie olejku eterycznego zawartego w cynamonie. Jak się okazało, miał on pozytywny wpływ na aktywację termogenezy w komórkach tłuszczowych.

Komórki tłuszczowe – adipocyty

W związku z rosnąca liczbą osób otyłych, naukowcy z Instytutu Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Michigan postawili sobie za cel znalezienie takiego środka, który mógłby pomóc ludziom dotkniętym tą chorobą.

Energia magazynowana jest w komórkach zwanych adipocytami w postaci tłuszczu.

W czasach naszych przodków, kiedy dostęp do jedzenia był ograniczony, ludzie jedli to, co upolowali, zapasy energii zgromadzone w adipocytach były wykorzystywane do produkcji ciepła, w okresie zimna czy głodu.

Obecnie takie zapasy tkanki tłuszczowej nie są nam potrzebne w związku z ogólną dostępnością jedzenia. Ale też ta dostępność oraz wysokoprzetworzona żywność sprawiają, iż coraz więcej ludzi jest otyłych.

Aldehyd cynamonowy

Naukowcy odkryli, iż zawarty w cynamonie olejek eteryczny (sprawiającym, że cynamon tak pięknie pachnie), aldehyd cynamonowy, potrafi zaktywować adipocyty do termogenezy, czyli spalania tłuszczu.

Badanie przeprowadzono początkowo na myszach. Wydawało się, iż aldehyd cynamonowy chronił zwierzęta przed otyłością i hiperglikemią, ale nie do końca poznano, w jaki sposób się to dzieje. Postanowiono, iż warto spróbować przetestować jego działanie na człowieku.

Pobrano adipocyty od wolontariuszy. Były to osoby różnej rasy, różniące się wiekiem, a także o zróżnicowanym indeksie masy ciała. W momencie, kiedy potraktowano komórki tłuszczowe aldehydem cynamonowym, zaobserwowano, iż zwiększyło się działanie kilku genów i enzymów wpływających na metabolizm tłuszczów. Zwiększyła się również wartość metabolicznych białek regulatorowych, które uczestniczą w termogenezie.

Okrycie to może być pomocne w walce z otyłością. Z racji tego, iż cynamon jest szeroko stosowany w kuchniach całego świata, nie powinno stanowić większego problemu włączenie go, jako środka leczniczego. Jednak naukowcy przestrzegają, iż nie można przesadzać ze zjadaną ilością. Na dzień dzisiejszy nie ma tylu badań, aby stwierdzić jaka forma i ilość aldehydu cynamonowego jest odpowiednia i czy nie powoduje efektów ubocznych.

źródło:

www.umich.edu

ilustracja:

pixabay.com