Cukrzyca – nowy sposób dostarczania insuliny

sztuczne komórki beta
2 min aby przeczytać artykuł

Naukowcy z Uniwersytetu w Karolinie Północnej oraz NC State wytworzyli sztuczne komórki beta, które automatycznie uwalniają insulinę w momencie, kiedy wzrasta poziom glukozy w organizmie. Praca nad tym dziełem trwała ponad 10 lat.

Zastępstwo dla zastrzyków i pompy insulinowej

Wynalezione komórki miałyby się sprawdzić szczególnie u chorych na cukrzycę typu 1 i w niektórych przypadkach cukrzycy typu 2, gdzie wymagane jest robienie bolesnych zastrzyków z insuliną.

Wydawać by się mogło, iż tabletki z insuliną będą dobrym rozwiązaniem, jednakże nastręcza to dużych problemów naukowcom. Cząsteczka insuliny jest niestety trawiona przez enzymy i kwas żołądkowy zanim dotrze do krwiobiegu.

Dzieło naukowców stworzone w warunkach laboratoryjnych, daje nadzieję na bardziej przyjazne dozowanie insuliny, niż ma to obecnie miejsce. Zastanawiają się nad dwoma sposobami dostarczenia hormonu. Albo poprzez podskórne włożenie tych komórek bądź w postaci jednorazowych plastrów.

Przeczytaj również: insulina-to-warto-wiedziec

Badanie z użyciem sztucznych komórek

Badanie przeprowadzono na myszach, które nie posiadały komórek beta wysp Lagerhansa. Dostarczone im komórki z insuliną sprawiły, iż w ciągu godziny cukier we krwi zwierząt się unormował i pozostawał na takim poziomie przez następne 5 dni.

Wynalezione komórki przypominają naturalnie występujące w trzustce komórki beta. Zawierają podwójną membranę lipidową. To, co jest w nich innowacyjne, to fakt że insulina znajduje się w specjalnych pęcherzykach. W momencie, kiedy wzrasta poziom glukozy we krwi, zachodzą reakcje chemiczne rozpuszczające membranę i uwalniające insulinę.

Przed naukowcami jeszcze wiele pracy, ale to może być pierwszy krok zmieniający sposób leczenia cukrzycy przy użyciu inżynierii chemicznej.

Więcej o cukrzycy możesz przeczytać tutaj : dietetyk.guru/cukrzyca-co-warto-wiedziec/

źródło:

www.unchealthcare.org

ilustracja:

pixabay.com