Brokuł pomaga w walce o zdrowe jelita?

brokuł_zdrowe jelita
3 min aby przeczytać artykuł

Tego niecodziennego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Penn State. Opisane zostało ono w magazynie Journal of Functional Food.

Co zawiera brokuł?

Obok szeregu witamin i dobroczynnego błonnika, o którym dużo się mówi, brokuł zawiera związek organiczny glukozynolan indolu, który w żołądku rozkłada się do związku zwanego indolo-3-karbinol (ICZ).

Z drugiej strony w jelicie mamy receptor AhR. Kiedy oba te związki się połączą, następuje aktywacja AhR. W tym przypadku aktywny receptor w wyściółce jelita oznacza zachowanie prawidłowej mikroflory, zwiększenie odporności oraz wzmocnienie funkcji bariery ochronnej w jelicie.

Choroby układu pokarmowego

Osoby cierpiące na nieszczelne jelito, chorobę Leśniowkiego-Crohna, a także na nowotwory układu pokarmowego, mają problem z barierą ochronną w jelitach. W przypadku stanów zapalnych, dochodzi do przerwania wyściółki jelita, co sprawia, że do krwioobiegu oprócz wartościowych elementów, dostają się również patogeny i toksyny.

Badanie z udziałem brokuła

Badanie przeprowadzono na dwóch grupach myszy. Jedna miała większą zdolność wiązania ICZ z AhR, druga dużo niższą. Obu grupom do dziennej racji pokarmowej dodano 15% brokuła. Następnie zwierzęta otrzymały substancję toksyczną, wywołującą problemy trawienne. Okazało się, że większa zdolność do wiązania ICZ z AhR w pierwszej grupie myszy, ochroniła je przed toksynami z substancji wywołującej problemy trawienne. Druga grupa wykazała dużą ekspozycję na te chemikalia.

Czy tylko brokuł ma tak dobroczynne działanie?

Badanie podkreśla, iż ważne jest, aby dawka brokuła jedynie pobudzała lokalnie, czyli w jelitach, receptor AhR. Zbyt duża aktywacja może zadziałać na organizm toksycznie. Obliczono, że dawką idealną byłoby, aby człowiek zjadał 3,5 filiżanki brokuła dziennie.

Podobne działanie wykazują inne rośliny krzyżowe jak brukselka, czy kalafior. Brukselka zawiera 3 razy więcej dobroczynnej substancji, niż brokuł, więc należałoby spożywać jedynie filiżankę brukselki dziennie. Ilość substancji jest zróżnicowana również w poszczególnych odmianach brokuła.

Inną kwestią jest fakt, iż osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego, często odradza się spożywanie roślin kapustnych, które mogą nasilać chorobę, ze względu na dużą zawartość błonnika. Przyszłe badania będą miały na celu opracowanie najlepszego sposobu dostarczenia do chorego organizmu takiej dawki brokuła, aby jego działanie było jedynie dobroczynne.

O innych korzystnych działaniach brokuła można przeczytać tutaj ( brokul-co-warto-wiedziec )

Źródło:

news.psu.edu

Ilustracja:

pixabay.com