Ból krzyża – nowe podejście do choroby

ból krzyża
2 min aby przeczytać artykuł

Jak się okazuje, ból krzyża jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. W związku z tym, iż przepisywane leki nie do końca spełniają oczekiwania chorych pacjentów, UK National Institute for Health and Care Excellence oraz American College of Physicians zwracają uwagę, aby zmienić sposób leczenia tej choroby.

Dotychczasowe podejście do leczenia bólu krzyża oraz rwy kulszowej

Obecne podejście do choroby, które nie było zmieniane od lat, oznacza przepisanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Dodatkowo można wykonać zastrzyki bądź zabiegi chirurgiczne.

Przeprowadzono szereg badań pokazujących, iż szeroko przepisywane leki nie różnią się mocno w swoim działaniu z placebo podawanym chorym pacjentom, dlatego stwierdzono, iż należy zmienić podejście do leczenia w przypadku bólu krzyża.

A jakie są nowe wytyczne ?

W związku z faktem, iż w Australii ból krzyża jest główną przyczyną przejścia na wcześniejszą emeryturę, badacze z Uniwersytetu w Sydney prześledzili najnowsze wytyczne.

W przypadku, kiedy ból występuje od niedawna, lekarz może zalecić więcej aktywności, masaże, czy ciepłe okłady, a następnie umawia wizytę kontrolną za 2 tygodnie, aby sprawdzić, czy ból ustąpił. W momencie, kiedy choroba ma charakter długotrwały, zaleceniem może być joga, medytacja, akupunktura, czy rehabilitacja.

To są zmiany wprowadzone do międzynarodowych wytycznych. Transformacja podejścia zajmie wiele czasu, gdyż obecnie tańszym jest przepisanie lekarstwa, które w długim terminie nie jest najlepszym rozwiązaniem na chroniczny ból, niż zapewnienie całego programu leczenia np. z fizjoterapeutą.

źródło:

sydney.edu.au

ilustracja:

pixabay.com