5 najważniejszych zalet batatów

bataty
4 min aby przeczytać artykuł

Bataty – inaczej zwane patatami, słodkimi ziemniakami lub wilcem ziemniaczanym – to roślina uprawna, z której w celach kulinarnych pozyskuje się głównie bulwy.

Po ziemniakach i manioku jest to trzecia roślina korzeniowa najczęściej uprawiana na świecie. Najważniejszym producentem batatów są Chiny. Znanych jest ponad 400 odmian batatów różniących się nie tylko smakiem, ale także kolorem, kształtem oraz właściwościami odżywczymi. Jedne – te bardziej pomarańczowe są bardzo bogatym źródłem związku o działaniu przeciwutleniającym – beta-karotenu, inne – te bardziej fioletowe zawierają antyocyjany, a czerwone odmiany – przeciwnowotworowy likopen. 

Wartości odżywcze batatów

 

Bataty najłatwiej jest porównać do naszego rodzimego ziemniaka, z którym cały czas konkuruje na naszych stołach.

bataty

1.Jeśli chodzi o energetyczność to batat dostarcza nieco więcej energii (86 kcal vs. 77 kcal w 100g), ale jest także lepszym źródłem błonnika pokarmowego, który jak wiemy nie jest wykorzystywany w pełni jako substrat energetyczny. Ponadto bataty charakteryzują się nico niższym indeksem glikemicznym niż gotowane ziemniaki (54 vs. 60). 

2.Bataty dzięki swojej unikalnej barwie z całą pewnością są znacząco lepszym źródłem witaminy A. W 100g surowego batata znajdziemy aż 14187 IU, a w ziemniaku jedynie 2 IU. 

3.Warto także wspomnieć, że zarówno ziemniaki, jak i bataty zawierają pewną ilość witaminy C. Według badań, w Polsce głównym źródłem witaminy C z diety są właśnie ziemniaki (głównie z względu na to, że ziemniaków spożywamy nadal bardzo dużo, a nie dlatego, że ziemniak jest bogatym jej źródłem). Bataty natomiast zawierają jej nieco więcej – 19,6mg vs. 14mg.

4.Witaminę E, a więc witaminę młodości i witalności, także znajdziemy w słodkich ziemniakach i to w znacząco większych ilościach niż w naszych kartoflach (0,26mg vs. 0,05mg w 100g). 

5.Bataty są także bogatszym źródłem wapnia, żelaza, a nawet magnezu. Jedynie potas – bardzo ważny pierwiastek dla prawidłowej pracy układu krążenia – znajduje się w większych ilościach w ziemniakach niż w patatach (337mg vs. 443mg w 100g). 

Jak spożywać bataty?

bataty

Witamina A jest szczególnie ważna dla prawidłowej pracy oczu. Dlatego też bataty będące dobrym jej źródłem warto łączyć w daniach z odrobiną tłuszczu roślinnego, aby uzyskać dobre przyswajanie tejże witaminy. Idealnym rozwiązaniem jest puree z batatów z dodatkiem oleju rzepakowego lub zupa krem z batatów z odrobiną mleka kokosowego podana np. na ostro z chilli.

Bataty pieczone to także ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników pieczonych ziemniaków. Warto jednak dodać, że proces pieczenia powoduje zwiększenie IG produktu w porównaniu z gotowaniem. Gotowanie natomiast powoduje większe straty witamin rozpuszczalnych w wodzie np. witamin z grupy B, a także większe straty składników mineralnych.

Dla prawdziwych smakoszy bataty to także baza do ciast i deserów. Przez ich delikatnie słodkawy posmak pasują jako baza do słodkich kulek a’la kulki mocy czy nawet jako zdrowy wypełniacz do tradycyjnych serników. Wystarczy doprawić masę serową pieczonym batatem, dodać skórkę z cytryny, pomarańczy, odrobinę soku jabłkowego, aby uzyskać słodszy smak i masa serowa gotowa. 

Przez to, że bataty są łatwostrawne znajdują swoje szerokie zastosowanie w dietach mających na celu oszczędzanie przewodu pokarmowego. W takim przypadku można przygotować kopytka z batatów, puree, zupy kremy itd. 

Bataty, jak widzimy są bardzo uniwersalnym produktem. Warto od czasu do czasu wprowadzać je do jadłospisu np. zamiast tradycyjnych ziemniaków. 

ilustracja:

pixabay.com